Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 11.07.2016

Rząd przekłada obrady ws. obniżenia wieku emerytalnego

Punkt ten ostatecznie nie znalazł się w porządku obrad. W ubiegłym tygodniu premier Beata Szydło mówiła, że prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu (czyli właśnie we wtorek) Rada Ministrów będzie opiniować prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego.
Posłuchaj
  • Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska o koncepcji związków zawodowych/IAR
  • Wiesława Taranowska z OPZZ o prezydenckim projekcie ustawy/IAR
  • Wiceminister finansów Leszek Skiba o obniżeniu wieku emerytalnego/IAR
Czytaj także

Projekt przewiduje powrót do wieku sprzed reformy emerytalnej czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Resort finansów zaproponował, by przejście na emeryturę w wieku 65 i 60 lat uzależnić dodatkowo od stażu pracy. Ten staż miałby wynosić 40 lat dla mężczyzn i 35 dla kobiet. Ministerstwo tłumaczyło, że chodzi o zrównoważenie interesów społecznych, gospodarczych i finansowych.

Związki zawodowe proponują natomiast, by już sam odpowiednio długi staż pracy pozwalał przejść na emeryturę, nawet przed ukończeniem 65 czy 60 lat. Chcą, by mężczyzna mógł przejść na emeryturę po 40 latach okresów składkowych, a kobieta po 35 latach okresów składkowych.

Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował rządowi pozytywną opinię w sprawie prezydenckiego projektu. Jak tłumaczył szef Komitetu minister Henryk Kowalczyk, PiS zapowiadał w kampanii proste obniżenie wieku emerytalnego, bez dodatkowych warunków.

Według obecnie obowiązujących przepisów wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

IAR/iz