Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabela Zabłocka 19.07.2016

Rząd poparł prezydenta i także chce obniżenia wieku emerytalnego. Ustawa w tym roku?

Rząd przyjął stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Jest ono pozytywne i zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Posłuchaj
  • Rzecznik rządu Rafał Bochenek o stanowisku rządu/IAR
Czytaj także

Rząd opowiedział się za "prostym obniżeniem wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" – wyjaśnił Rafał Bochenek, rzecznik Rady Ministrów.

W stanowisku gabinetu Beaty Szydło znalazł się zapis, by najwcześniejszym terminem obowiązywania nowej ustawy był 1 października 2017 roku.

Wyznaczenie tej daty jest związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS i przeszkolenia pracowników tej instytucji, a także z przygotowaniem całego systemu, który będzie obsługiwał reformę emerytalną – wyjaśnił rzecznik.

Bez zapisu wiążącego wiek emerytalny ze stażem pracy

W założeniach do budżetu na 2017 roku minister finansów Paweł Szałamacha zapisał propozycję, by wcześniejsza emerytura - którą przewiduje projekt prezydenta - była powiązana ze stażem pracy. Takie rozwiązanie miałoby pozwolić na utrzymanie deficytu finansów publicznych poniżej progu 3 proc., jeśli sfera budżetowa miałaby uzyskać w 2017 roku podwyżki płac.


Czytaj więcej
paweł szałamacha 1200 pap.jpg
Paweł Szałamacha: rekomendowałem, by połączyć wiek emerytalny ze stażem pracy

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

W ostatecznym stanowisku rządu także nie ma powiązania stażu pracy z wiekiem emerytalnym.

Rząd mówi jednym głosem

Jak poinformował Rafał Bochenek, Rada Ministrów obradowała w pełnym składzie i za przyjętym stanowiskiem głosowała jednogłośnie.

Rzecznik zapewnił, że na realizację reformy nie zabraknie pieniędzy. Jej finansowanie zagwarantować ma m.in. uszczelnienie ściągalności podatków, zwłaszcza VAT.

Głosy niezadowolenia

Pozytywna opinia rządu nie zadowala OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Konfederacji Lewiatan.

OPZZ jest rozczarowane z uwagi na brak możliwości przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan ocenia, że opinia rządu nie jest dobrą wiadomością dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem Henryka Nakoniecznego z "Solidarności" propozycja późnego wejścia w życie rozwiązania - 1 października 2017 r. - oznacza, że rząd nie wykorzystał wszystkich możliwości sfinansowania skrócenia wieku emerytalnego.

****

Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.

Ustawa ma być uchwalona przez parlament do końca tego roku.

polskieradio.pl/iz