Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Karol Kozłowicz 08.11.2016

Wybory prezydenckie w USA: Clinton czy Trump? Oczy świata skierowane na Amerykę

W USA odbywają się wybory prezydenckie z dwojgiem głównych kandydatów: reprezentującą Demokratów Hillary Clinton oraz Donaldem Trumpem - kandydatem Republikanów. Wyniki głosowania poznamy prawdopodobnie w środę nad ranem.
Posłuchaj
  • USA - koniec długiej kampanii. Relacja z USA Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Ostatnie sondaże przedwyborcze w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Polonia w Chicago wybiera prezydenta (IAR)
Czytaj także

Prezydent USA jest wybierany na 4-letnią kadencję. Zastąpi rządzącego od 8 lat Baracka Obamę. Clinton to była szefowa amerykańskiej dyplomacji i senator, jest żoną Billa Clintona, który był prezydentem w latach 1993-2001. Donald Trump to przedsiębiorca i milioner, który do ubiegłego roku nie zgłaszał aspiracji politycznych.Po wysokich notowaniach w sondażach Republikanie poparli jego kandydaturę. Jeśli wygra, będzie najstarszym w historii prezydentem na początku kadencji.Hillary Clinton ma szansę zostać pierwszą kobietą-prezydentem.

Najnowsze sondaże za Clinton

Jeszcze w środku nocy kandydaci w amerykańskich wyborach prezydenckich prowadzili kampanię. Donald Trump wystąpił na wiecu w Michigan a Hillary Clinton w Karolinie Północnej. Według sondaży większe szanse ma Hillary Clinton.

RUPTLY/x-news

W wyborach startują nie tylko Donald Trump i Hillary Clinton. We wszystkich 50 stanach na listach wyborczych będzie też przedstawiciel Partii Libertariańskiej, Gary Johnson. W 44 Stanach zarejestrowano kandydaturę Jill Stein - reprezentantki Partii Zielonych. Łącznie we wszystkich stanach pojawi się kilkudziesięciu kandydatów spoza wielkiej dwójki.

Czytaj więcej
clinton trump 1200 free.jpg
Wybory prezydenckie w USA

Polonia głosuje

O wygranej decydują głosy wyborców oraz głosy elektorskie. Obowiązuje zasada "zwycięzca bierze wszystko" - ten kandydat, którego elektorzy wybiorą w danym stanie, przejmuje całą pulę głosów. Przy wyrównanych wynikach sondaży, kluczowe mogą się okazać rezultaty w kilkunastu tak zwanych "wahających się stanach" (swing states), czyli tych, w których zwycięstwo będzie się rozstrzygać do ostatniej chwili. Jeden z nich to Floryda. Od 1996 roku triumfator w tym stanie zostawał też prezydentem USA. Do zdobycia jest łącznie 538 głosów elektorów. Do wygrania wyborów potrzeba 270.

US CBS/x-news

W 37 stanach głos można było oddać wcześniej. Z tej szansy skorzystało aż 45 milionów Amerykanów.

W Chicago swoich kandydatów wybierać będą Polacy, który mają obywatelstwo USA. Naszym rodakom zapewniono pomoc w głosowaniu i obsługę polskojęzyczną.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta odbędzie się w styczniu 2017 roku.

koz