Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 13.11.2016

Zgromadzenie Wsi Polskiej. "PiS kontynuatorem polskiego ruchu ludowego"

W Wojniczu w Małopolsce odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości poświęcona sytuacji polskiego rolnictwa. Prezes partii Jarosław Kaczyński powiedział w trakcie swojego wystąpienia, że jego ugrupowanie idzie drogą najwybitniejszych działaczy ruchu ludowego: Wincentego Witosa oraz Stanisława Mikołajczyka.
Posłuchaj
  • Jarosław Kaczyński podziękował polskim rolnikom za poparcie udzielone PiS w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych/IAR
  • Premier Beata Szydło zachęca do uznania polskiej wsi za narodowy skarb/IAR
Czytaj także

Prezes podkreślił, że spotkanie odbywa się niemalże w pierwszą rocznicę powołania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, stało się to dzięki wyborom, które po raz pierwszy dały jednej formacji politycznej, jednemu obozowi politycznemu, bezwzględną większość w parlamencie. – Nigdy w dziejach demokracji nic takiego się nie zdarzyło – powiedział Jarosław Kaczyński i dodał, że stało się to "dzięki poparciu polskiej wsi".  - Uzyskaliśmy go dzięki temu, że wśród rolników zdobyliśmy bezwzględną większość i chciałbym za to podziękować, wyrazić serdeczną wdzięczność polskim rolnikom, polskiej wsi – powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślił swoją dumę z tego poparcia oraz tego, że PiS jest "partią zaufania polskiej wsi". Lider PiS przypomniał, że jego partia wprowadziła do parlamentu "wielu prawdziwych rolników, dobrze służących polskiej wsi".

Jarosław Kaczyński stwierdził także, że jest dumny, że jego ugrupowania jest kontynuatorem polskiego ruchu ludowego. – To dla nas duma, to dla nas honor, to dla nas zobowiązanie - powiedział.

Jarosław Kaczyński przywołał postać Wincentego Witosa przypominając, że był jednym z twórców niepodległego państwa polskiego i stał na czele zwycięskiego rządu w chwili, gdy bolszewicy podchodzili pod Warszawę. – To był państwowiec, który względy odnoszące się do państwa i narodu przenosił nad względy partykularne. - To bardzo ważna sprawa – zaakcentował prezes PiS. Jak powiedział, podobną drogą szedł Stanisław Mikołajczyk, który "także bronił tych wartości, oddał wiele przysług polskiej wsi, ale także polskiemu państwu i narodowi".

W tym, miejscu prezes zadał kilka pytań: czy PiS idzie tą drogą, czy broni polskiej ziemi, polskich lasów, czy broni religii chrześcijańskiej, interesu narodowego? Na wszystkie te pytania, prezes odpowiedział "tak". – Idziemy tą drogą, która była także drogą ruchu ludowego – stwierdził. 

Jarosław Kaczyński Jesteśmy partią, która chce być w Polsce, na mocy demokratycznego wyboru, gospodarzem, i jest tym gospodarzem.

- Jesteśmy partią, która chce być w Polsce, na mocy demokratycznego wyboru, gospodarzem, i jest tym gospodarzem. Obca nam jest mentalność tych, którzy potrafią się tylko kłaniać, oczekiwać na poklepywanie po plecach, którzy byli gotowi oddawać polskie interesy, także polskiej wsi. Oni dzisiaj, najgłośniej przeciwko nam krzyczą. A polska wieś, dzięki ich polityce, pełnej źle rozumianej pokory - można powiedzieć, swojego rodzaju poddaństwa wobec silniejszych - tak bardzo straciła. Trzeba te straty odrabiać i my te straty, z cała pewnością odrabiać będziemy – zadeklarował Jarosław Kaczyński.

TVP Info

Ochrona polskiej ziemi

Jarosław Kaczyński podkreślił także w swoim przemówieniu, że ziemia to "wartość, którą trzeba chronić". - Podjęliśmy odpowiednie decyzje. Dziś polska ziemia nie jest dla spekulantów, nie jest dla obcych, jest dla polskich rolników - mówił szef PiS.

Jarosław Kaczyński Dziś polska ziemia nie jest dla spekulantów, nie jest dla obcych, jest dla polskich rolników 

- Nasłuchaliśmy się w tej sprawie wielu krytyk, wielu ataków, ale pamiętajcie - dobry gospodarz chce powiększać swoją ojcowiznę, dba o nią, a nie myśli o tym, że będzie ją sprzedawał. Stąd nasze decyzje. Stąd także słuszna decyzja o powstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej, a to ciągle jest 1,5 mln hektarów. To słuszna decyzja - przekonywał Kaczyński.

- Trzeba doczekać do momentu, kiedy polska wieś, polscy rolnicy się wzbogacą, że będą mogli tę ziemię kupować, bo ona musi być dla polskich rolników - dodał.

Pod koniec kwietnia weszła w życie ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W konferencji w małopolskim Wojniczu uczestniczą oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego także członkowie rządu premier Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Premier Beata Szydło podczas inauguracji "Zgromadzenia Wsi Polskiej" zachęcała do uznania polskiej wsi za narodowy skarb. Podkreślała, że jej rząd jest pierwszym, który wprowadził polską wieś na drogę realnego rozwoju.

Premier przyznała jednak, że przed rządem jeszcze wiele do zrobienia. Premier podziękowała rolnikom za wspieranie PiS podczas kampanii wyborczej i za to, że dzięki wsi jej partia wygrała wybory.

Beata Szydło Polska wieś jest miejscem, gdzie w szczególny sposób jest pielęgnowana polskość. Tutaj słowa "Bóg-Honor-Ojczyzna" są ciągle filarami codziennego życia i na każdym kroku to odczuwamy

- Polska wieś jest miejscem, gdzie w szczególny sposób jest pielęgnowana polskość. Tutaj słowa "Bóg-Honor-Ojczyzna" są ciągle filarami codziennego życia i na każdym kroku to odczuwamy. I każdy, kto zna i rozumie polską wieś wie jak wielki trud każdego dnia podejmujecie, bo nam wszystkie Polakom zapewnić nie tylko dobrobyt, ale także tą gwarancję polskości, o która teraz musimy się coraz bardziej upominać - podkreśliła Szydło.

Mówiła, że dzięki wartością pielęgnowanym na polskiej wsi "Polska będzie silnym, ważnym państwem na mapie Europy i świata". PiS szło do wyborów mówiąc, że każdy człowiek ma mieć równe szanse i musi być doceniony, rząd PiS od pierwszego dnia swojej pracy jest wierny tym zobowiązaniom - dodała.

Plany strategiczne wobec wsi

Przedstawił je minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jak powiedział, celem strategicznym polityki rolnej PiS jest ochrona i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych. W jej założeniu, mają one dominować w strukturze rolnej Polski.

Krzysztof Jurgiel Nie ma wolnej Polski bez Polskiej Wsi.

Program rolny ma wpisywać się w strategię zrównoważonego rozwoju Polski.

Minister przypomniał, że program został włączony w V filar Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Wśród projektów przygotowanych przez ministerstwo rolnictwa Krzysztof Jurgiel wymienił Polską Akademię Spożywczą, platformę żywnościową, działania z zakresu wsparcia i profesjonalizacji instytucji otoczenia biznesu działających na obszarach wiejskich.

Minister zapowiedział również ograniczenie biurokracji w instytucjach odpowiedzialnych za rolnictwo.

Według zapowiedzi Krzysztofa Jurgiela, od stycznia 2018 roku zacznie działać Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Ma ona poprawić skuteczność nadzoru i zmniejszyć uciążliwości związane z kontrolą dla małych i średnich firm.

Minister zapowiedział także likwidację Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Ich zadania przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Natomiast funkcje płatnicze Agencji Rynku Rolnego zostaną przekazane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Konwencja rozpoczęła się od złożenia kwiatów na grobie twórcy ruchu ludowego Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy oraz mszy w małopolskich Wierzchosławicach.

Program PiS dla rolników z kampanii wyborczej

W programie rolnym Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowanym w czasie kampanii wyborczej politycy tej partii wskazywali, że 3 proc. środków PKB powinno być przeznaczanych na rolnictwo.

Zapowiadali m.in. powstanie jednej wspólnej agencji rolnej na bazie istniejącej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, części kompetencji placówek zajmujących się doradztwem rolniczym.

PiS zapowiadało również reformę systemu bezpieczeństwa żywności. Projekt przygotowywany przez resort rolnictwa zakłada, że od 1 stycznia 2018 roku będzie działała w Polsce jedna instytucja sprawująca nadzór nad bezpieczeństwem żywności: Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności.

Politycy PiS obiecywali także wsparcie szkół rolniczych, ochronę rodzinnych gospodarstw rolnych i ochronę polskiej ziemi. Pod koniec kwietnia weszła w życie ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Ustawa ta wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na pięć lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe. Ustawa wprowadza też nowe zasady prywatnego obrotu ziemią: może ją kupić tylko rolnik i to tylko w danej gminie.

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii proponowało też system "realnych" rekompensat za szkody spowodowane klęskami żywiołowymi, a także wypłaty za szkody łowieckie.

Rząd przyjął pod koniec września projekt przepisów pozwalających m.in. na to, by właściciele nieruchomości mogli domagać się odszkodowania, jeżeli objęcie obwodem łowieckim uniemożliwi, bądź istotnie ograniczy dotychczasowy sposób korzystania z nieruchomości. Będą oni mogli też wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zakazu polowań na swoim terenie, uzasadniając to swoimi przekonaniami religijnymi i moralnymi.

iz