Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 31.12.2016

Program "500+". "Poprawił się poziom życia rodzin, które zagrożone były ubóstwem"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewnia, że nie przewiduje żadnych poważnych zmian dotyczących programu "Rodzina 500+" w przyszłym roku.
Posłuchaj
  • Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska mówi, że raporty o realizacji "500+" docierają też do związków zawodowych (IAR)
Czytaj także

Program ruszył 1 kwietnia tego roku i tylko do końca listopada objętych zostało nim blisko 3,8 miliona dzieci do 18 roku życia. Do rodzin trafiło ponad 15 miliardów złotych. Zdaniem resortu dzięki programowi ubóstwo wśród dzieci i młodzieży zmniejszyło się o 70-90 procent.


Czytaj więcej
rodzina rodzice dzieci 1200.jpg
Program "Rodzina 500+"

Raporty o realizacji "500+" docierają też do związków zawodowych - podkreśla w rozmowie z IAR wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska. Dodaje, że jednoznacznie wynika z nich, że poprawił się poziom życia rodzin, które przed wprowadzeniem programu "500+" zagrożone były ubóstwem. Teraz te rodziny żyją godnie - zaznaczyła Wiesława Taranowska.

Odniosła się też do narzekań pracodawców jakoby przez "500+" mieli problem z pozyskiwaniem pracowników, gdyż część kobiet rezygnuje z aktywności zawodowej. Podkreśliła, że w bardzo małych miejscowościach drobni przedsiębiorcy nie płacą wiele, stąd kobiety obliczyły, że bardziej opłacalne jest dla nich pozostanie w domu i dopilnowanie dzieci. Wiesława Taranowska dodała, że gdyby pracodawcy płacili więcej, matki nie rezygnowałyby z aktywności zawodowej.

Według minister Elżbiety Rafalskiej z danych resortu nie wynika, by kobiety przez "500+" masowo rezygnowały z pracy.

Od nowego zaś roku płaca minimalna wzrasta do 2 tysięcy złotych. Wprowadzona zostanie też stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. Stawka ta wyniesie 13 złotych.

IAR,kh