Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Daniel Czyżewski 09.01.2017

Zanieczyszczenie powietrza: przekroczone są poziomy alarmowe. Duże miasta się duszą

Już w sześciu miejscach w Polsce są dziś przekroczone tzw. dobowe poziomy alarmowe o zanieczyszczeniach powietrza. Według najnowszych danych, najwięcej toksycznych substancji w atmosferze jest w okolicach Zabrza, Częstochowy, Żywca, Rybnika, Radomska oraz Wodzisławia Śląskiego. Najgorzej jest w Rybniku, gdzie normy są przekroczone 7-krotnie.
Posłuchaj
  • Prof. Władysław Pierzchała: noszenie masek lekarskich nie jest przesadą (IAR)
  • Rzeczniczka straży miejskiej w Szczecinie o szkodliwości spalania śmieci (IAR)
  • Leszek Karski z Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówi o przyczynach nagłego zwiększenia zanieczyszczeń (IAR)
  • Youssef Sleiman, pulmonolog z Czerwonej Góry (Świętokrzyskie) o większej liczbie osób z chorymi płucami (IAR)
Czytaj także

Leszek Karski z Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówi, że to skutek niesprzyjających warunków pogodowych. W związku z niską temperaturą wiele osób zaczęło się dogrzewać. Zdarza się, że używane są paliwa niskiej jakości, często po prostu śmieci.

Poziom alarmowy - oznacza poziom szkodliwych substancji w powietrzu, którego nawet krótkotrwałe przekroczenie może powodować zagrożenie dla zdrowia ludzi. Niższy poziom- informowania- to stężenie substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń wrażliwych grup ludności. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa i właściwa informacja.  

(Film - Smog w Warszawie. Komunikacją miejską można jechać za darmo. Źródło: TVP INFO)

Poziomy informowania są dziś przekroczone w kilkunastu miejscach w kraju: są to między innymi Kielce, Kraków, a w województwie mazowieckim- Otwock.
Pomiary zanieczyszczeń ze stacji na terenie całej Polski można sprawdzić na portalu powietrze.gios.gov.pl oraz w aplikacji "Jakość Powietrza w Polsce" dostępnej na telefony i tablety. 

Warszawa wciąż w smogu 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie poinformował w poniedziałek, że choć stany alarmowe nie zostały przekroczone ani w stolicy, ani w całym województwie, stężenia niebezpiecznych dla zdrowia pyłów zawieszonych są bardzo wysokie.

- Na stacji pomiarowej w Otwocku w niedzielę dla pyłu PM10 został przekroczony poziom średniodobowy 200 mikrogramów na m sześc., określany jako poziom informowania - powiedziała Krystyna Barańska, główny specjalista ds. oceny jakości powietrza w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie. - To jest pierwsza taka sytuacja w historii pomiarów prowadzonych przez WIOŚ od 2002 roku, gdzie taki poziom został przekroczony - podkreśliła.

- Na stacji pomiarowej w środku Warszawy w Alei Niepodległości stężenie było o włos mniejsze niż 200 mikrogramów, ale ten poziom nie został przekroczony, średniodobowe wyniosło 196, więc było też bardzo wysokie - dodała.

Członkowie Stowarzyszenia "Miasto jest nasze" protestowali dziś pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański Członkowie Stowarzyszenia "Miasto jest nasze" protestowali dziś pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

Barańska wskazała również, że w poniedziałek rano stężenia spadły, ale prawdopodobnie wzrosną, gdy ludzie wrócą z pracy do domów i zaczną palić w piecach.
- Takich stężeń w kraju i w województwie mazowieckim nie było dawno. Trzy dni ludzie siedzieli w domach, dokładali do pieców, do kominków i to wraz z niską temperaturą i niewielką prędkością wiatrów spowodowało właśnie tak wysokie stężenia zanieczyszczeń - wyjaśniła Barańska.

"Zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach"

W poniedziałek rano warszawski ratusz poinformował, że z powodu pogorszenia jakości powietrza przejazdy komunikacją miejską w tym dniu będą bezpłatne. "Zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Przyczyni się to do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście" – mówił cytowany w komunikacie wiceprezydent miasta Michał Olszewski.

Komunikacja miejska jest bezpłatna zarówno w pierwszej, jak i drugiej strefie biletowej. Bezpłatnie można podróżować autobusami, tramwajami, metrem i SKM. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów są honorowane również w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w strefie Wspólnego Biletu oraz w autobusach linii L.  

(Film - Ekspert o powstawaniu smogu: nie palmy śmieciami i tanim paliwem w piecach. Źródło: TVP INFO) 


W przypadku autobusów bezpłatne jest korzystanie wyłącznie z linii dziennych (od początku do końca ich kursowania). Bezpłatne jest również korzystanie z parkingów P+R.

Ratusz zaleca, by osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych unikały dłuższego przebywania na zewnątrz. "Apelujemy także o powstrzymanie się od palenia w kominkach i przypominamy o całkowitym zakazie opalania domowych pieców śmieciami i odpadami" - podkreśla urząd miasta.

Śląskie: prognoza jakości powietrza nadal zła. Darmowa komunikacja też w Częstochowie 

We wtorek jakość powietrza w większej części woj. śląskiego nadal będzie bardzo zła lub zła - prognozują służby środowiskowe. Częstochowa jest kolejnym, po Rybniku, miastem regionu, które w związku z zanieczyszczeniem powietrza wprowadza częściowo darmową komunikację.

Decyzję w tej sprawie podjął w poniedziałek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. We wtorek i środę darmo autobusami będą mogli jeździć w tym mieście właściciele aut, którzy zdecydują się nie korzystać w tych dniach ze swoich samochodów - dokumentem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu jest ważny dowód rejestracyjny auta, który należy okazać w czasie kontroli biletów.
Wcześniej decyzję w sprawie darmowej komunikacji ogłosił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W tym mieście darmo można podróżować autobusami w poniedziałek i wtorek. Taką możliwość mają wszyscy pasażerowie - nie ma konieczności rejestracji przejazdu i zakupu biletu. Z powodu smogu we wtorek i w środę zawieszone będą też zajęcia w rybnickich szkołach.

Z danych dostarczanych przez stacje monitoringu jakości powietrza w woj. śląskim wynika, że w poniedziałek w szczytowym momencie ilość pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 w Częstochowie przekraczała 850 mikrogramów na metr sześcienny, a w Rybniku 1500 mikrogramów na m sześc., przy średniej dobowej normie wynoszącej 50 mikrogramów na m sześc. Przekroczenie poziomu 200 mikrogramów oznacza konieczność ostrzegania mieszkańców, a 300 mikrogramów to już stan alarmowy. Wielokrotnie przekroczenia norm odnotowano w niedzielę i poniedziałek na większości obszaru woj. śląskiego.

W opublikowanej w poniedziałek prognozie stanu jakości powietrza, obejmującej poniedziałek i wtorek, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach podał, że jakość powietrza na większości obszaru woj. śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie "bardzo zła" w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej - na całym tym obszarze poziom alarmowy stężenia pyłu zawieszonego PM10 (300 mikrogramów na m sześc.) może być przekroczony. Nieco lepiej będzie w północnej części województwa, gdzie jakość powietrza oceniona została jako "zła", co oznacza, że przekroczenia norm są mniejsze.

Szczecin: mandaty za palenie śmieci, Świętokrzyskie: lekka poprawa 

Poprawia się stan powietrza w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wczoraj w niektórych miejscach nad ranem o 1500% przekroczone zostały dopuszczalne normy. Smog utrzymuje się w Kielcach od kilku dni. Wiąże się to z silnymi mrozami i zwiększoną emisją spalin do atmosfery. 

Zkolei w Szczecinie postanowiono karać tych, którzy przyczyniają się do powstawania smogu. Kilkadziesiąt mandatów za palenie śmieci wystawili od początku jesieni szczecińscy strażnicy miejscy. Interweniowali w mieszkaniach około siedmiuset razy, zwykle po zgłoszeniach od sąsiadów. Co dziesiąta wizyta kończyła się karą. 

- Najczęściej jednak funkcjonariusze pouczają i tłumaczą, czym skutkuje ogrzewanie odpadami, ponieważ wiele osób nie robi tego z premedytacją - mówi rzeczniczka straży miejskie


dcz