Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 15.02.2017

IPN otworzył Pokój Zagadek "Żołnierze Wyklęci". "Komuniści chcieli schować żołnierzy podziemia w bezimiennych grobach"

Pierwszy Pokój Zagadek IPN poświęcony jest Żołnierzom Wyklętym. Mieści się w Centrum Edukacyjnym Instytutu imienia Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" w Warszawie.
Posłuchaj
  • Karol Madaj z Biura Edukacji Narodowej IPN o Pokoju Zagadek/IAR
Czytaj także

W czasie wizyty w pokoju uczestnicy zabawy przenoszą się do Polski z drugiej połowy lat 40. XX wieku i jako grupa żołnierzy wyklętych otrzymują zadanie odbicia więźnia z aresztu UB.

Karol Madaj Niestety ta historia jest smutna i tutaj też pokazujemy, że ta walka żołnierzy wyklętych była w sumie skazana na niepowodzenie

Podczas zabawy poznają bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich.

- Niestety ta historia jest smutna i tutaj też pokazujemy, że ta walka żołnierzy wyklętych była w sumie skazana na niepowodzenie. Taką mamy historię, ale jest też w tym pozytywna myśl, komuniści chcieli, żeby schować żołnierzy podziemia w bezimiennych grobach, żeby nawet nie mieli pogrzebu, żeby ich nazwiska i imiona nie były znane, a teraz wy możecie to odwrócić, czyli pamiętać o tych ludziach - tak o idei Pokoju Zagadek jego pierwszym gościom mówił Karol Madaj z Biura Edukacji Narodowej IPN.


czytaj więcej
Żołnierze Wyklęci 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci serwis specjalny

Niektóre eksponaty Pokoju Zagadek są oryginalnymi przedmiotami z końca lat 40. XX wieku.

W scenografii wykorzystano m.in. oryginalne drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 r. przez oddział Stanisława Łaneckiego "Przelotnego".

Gra wymaga od uczestników analitycznego i krytycznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów, kreatywności i spostrzegawczości oraz - przede wszystkim - działania zespołowego.

Nie trzeba mieć żadnej wiedzy, zdobywa się ją w trakcie gry.

Wstęp do Pokoju Zagadek jest bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji terminu.

zi