Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 20.03.2017

PKW: w wyborach samorządowych karta do głosowania w formie książeczki

- Z przyczyn praktycznych nie widzimy lepszego rozstrzygnięcia, propozycji niż książeczka - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński.
Posłuchaj
  • Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński o karcie do głosowania (IAR)

Na pierwszej kartce karty do głosowania zaprezentowanej na poniedziałkowej konferencji prasowej znajduje się m.in. instrukcja dla wyborcy, na drugiej - spis treści, a na kolejnych - listy komitetów wyborczych.

- Ta karta jest propozycją, którą możemy zaprezentować jako ostateczną propozycję - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Wojciech Hermeliński dodał, że wzór karty może jeszcze ulec modyfikacjom, jeśli dzięki nim karta miałaby być bardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy. - Z przyczyn praktycznych nie widzimy lepszego rozstrzygnięcia, propozycji niż książeczka - oświadczył sędzia.

- Płachty w naszym przekonaniu, w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w konsultacjach społecznych, nie zdają egzaminu - są niewygodne i wcale nie ma gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w stu procentach - stwierdził szef PKW.

Wzory kart zaprezentowane podczas spotkania prasowego Państwowej Komisji Wyborczej na temat konsultacji społecznych w sprawie kształtu kart do głosowania w siedzibie PKW w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

- Karty wyborcze we wszystkich wyborach ogólnopolskich i lokalnych będą zabezpieczane hologramami - przekazała z kolei szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Wskazała, że hologram prawdopodobnie będzie stosowany od 1 stycznia 2018 roku.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, karta do głosowania jest jedną kartką zadrukowaną jednostronnie.

W przypadku, gdy takie wykonanie karty powodowałoby znaczne trudności w posługiwaniu się nią, PKW może zdecydować, że karta będzie miała formę broszury. Wówczas na pierwszej kartce musi znaleźć się informacja o sposobie głosowania, a na drugiej - spis treści karty.

***

Trzy lata temu w wyborach do sejmików wojewódzkich oddano ponad 17 proc. nieważnych głosów. Eksperci Fundacji Batorego, którzy badali przyczyny dużej liczby głosów nieważnych w wyborach samorządowych z 2014 roku, uważają, że wyborców zmyliła karta do głosowania w formie broszury.

Z danych wynika, że niemal trzykrotnie wzrosła liczba głosów z wieloma krzyżykami.

kk