Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 23.03.2017

Sejm zajmie się wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska

Wniosek Platformy Obywatelskiej popierają Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że będzie bronić Jana Szyszki.
Posłuchaj
  • Sejm rozpatrzy wniosek PO o odwołanie ministra środowiska. Relacja Iwony Szczęsnej (IAR)

We wniosku o odwołanie ministra środowiska Jana Szyszki posłowie PO skrytykowali uchwaloną w połowie grudnia ubiegłego roku nowelę ustawy, która pozwoliła prywatnym właścicielom ziemi na wycinkę drzew na swoim terenie, bez zezwoleń.

Platforma Obywatelska negatywnie oceniła też zmiany personalne w podległych Ministerstwu Środowiska instytucjach, np. Państwowej Radzie Ochrony Przyrody.

Sejmowa komisja środowiska negatywnie zaopiniowała wniosek Platformy o odwołanie szefa resortu środowiska.

Zgodnie z konstytucją wniosek o odwołanie ministra może być złożony przez co najmniej 69 posłów. Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów.

Czym jeszcze zajmą się posłowie?

Posłowie wysłuchają również informacji rządu w sprawie stanu polskiej polityki zagranicznej wobec Unii Europejskiej i strategii w zakresie integracji Polski ze strefą euro.

Sejm prawdopodobnie zajmie się też rządowym projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przewiduje, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej.

Ma to dotyczyć osób, które do 31 lipca 1990 roku pracowały lub pełniły służbę, albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa na podstawie tzw. ustawy lustracyjnej. Stosunki pracy z tymi osobami wygasną w ciągu 30 dni.

Osoby będące rodziną członków służby zagranicznej, zatrudnione w placówce zagranicznej, będą musiały złożyć oświadczenia lustracyjne. Oświadczenia lustracyjne trzeba będzie złożyć w ciągu 30 dni od daty wejścia znowelizowanej ustawy w życie.

W Sejmie odbędzie się także pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji.

kk