Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 23.03.2017

Jarosław Kaczyński przybył na spotkanie z brytyjską premier Theresą May

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przybył w czwartek po południu do siedziby premier Theresy May przy Downing Street 10 na dwustronne spotkanie z szefową brytyjskiego rządu.
Posłuchaj
  • Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapewniała, że program wizyty Jarosława Kaczyńskiego jest realizowany zgodnie z planem (IAR)
Czytaj także

Kaczyński pojawił się pod słynnymi czarnymi drzwiami dziesięć minut przed czasem, w towarzystwie m.in. wicemarszałka Senatu Adama Bielana i polskiego ambasadora w Londynie Arkadego Rzegockiego. Wcześniej do siedziby premier wszedł także brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott.

Ze względów bezpieczeństwa główne ulice w rządowej dzielnicy Westminster pozostają zamknięte po środowym zamachu terrorystycznym w pobliżu położonego zaledwie kilkaset metrów od Downing Street parlamentu. W związku z tym uczestnicy spotkania przyszli pieszo, a nie - jak zazwyczaj - przyjechali samochodem.

Według pierwotnych planów May i Kaczyński mieli spotkać się w środę po południu, ale w związku z zamachem w pobliżu parlamentu spotkanie zostało przełożone na czwartek.

Nie przewidziano wypowiedzi dla mediów po spotkaniu ze względu na środki bezpieczeństwa po wczorajszym zamachu terrorystycznym w Londynie.

Prezes PiS przed spotkaniem z premier May: żałujemy decyzji brytyjskiej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek przed spotkaniem z brytyjską premier Theresą May w Londynie, że "bardzo chciałby, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą".

Jak dodał, spotyka się z szefową brytyjskiego rządu jako liderką Partii Konserwatywnej.

Kaczyński wypowiedział się dla polskich mediów po rozmowach z wąskim gronem przedstawicieli środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii, do których doszło wczesnym popołudniem w Ambasadzie RP w Londynie.

Czytaj więcej

londyn 2 1200 pap.jpg
May: niezwykła odwaga policji

– Żałujemy decyzji brytyjskiej (o wyjściu z UE - przyp.red.), ale bardzo chcielibyśmy, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą – mówił Kaczyński dziennikarzom po spotkaniu z Polonią, jadąc na spotkanie z szefową brytyjskiego rządu.

– Szefowie partii, którzy są w jednej rodzinie partii europejskiej, w EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - przyp.red.), po prostu rozmawiają ze sobą" - podkreślił, pytany, czy jego spotkanie z May nie podważa pozycji premier Beaty Szydło.

– Pani premier jest premierem, szefem rządu, ja jestem szefem partii rządzącej. Po prostu to jest sytuacja, która prowadzi do tego, że czasem także szefowie partii rządzącej z innymi szefami partii rządzącej rozmawiają. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego – zaznaczył.

Bielan: prezes PiS złoży osobiście premier May kondolencje ws. ataku

Towarzyszący prezesowi PiS wicemarszałek Senatu Adam Bielan dodał, że Kaczyński "złoży osobiście wyrazy współczucia i solidarności w tych trudnych dla wszystkich Brytyjczyków chwilach".

Jak podkreślił, w planach są także rozmowy na temat bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO, a także konsekwencji Brexitu dla blisko miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. – To jest bardzo ważne, żeby w trakcie tych negocjacji utrzymać wszystkie przywileje, którymi Polacy się cieszą na Wyspach Brytyjskich –zaznaczył.

"W dzisiejszym świecie, szczególnie w Unii Europejskiej, wykorzystuje się różne kanały dyplomatyczne. Bardzo ważną rolę odgrywa dyplomacja międzyparlamentarna, międzypartyjna i jeżeli Grzegorz Schetyna może spotykać się z Angelą Merkel, to Jarosław Kaczyński może również się spotykać z Theresą May" - powiedział Bielan.

Tematem rozmów: relacje dwustronne, bezpieczeństwo, warunki Brexitu

Jak mówił wcześniej rzecznik May, wśród tematów, które mają być poruszone podczas spotkania są m.in. przyszłe negocjacje dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dwustronne relacje pomiędzy oboma krajami, a także kwestie bezpieczeństwa europejskiego i współpracy w ramach NATO.

TVN24/x-news

W ocenie eurodeputowanego Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Czarneckiego, spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Theresy May będzie spotkaniem liderów dwóch rządzących partii. – Co do spotkania na szczycie Kaczyński-May to jest rzeczą oczywistą, że liderzy partii rządzących dwoma wielkimi krajami europejskimi ze sobą rozmawiają, także przed szczytem w Rzymie, także w sytuacji, gdzie w Wielkiej Brytanii mieszka milion Polaków, którym należy się wsparcie i obrona ich praw socjalnych – powiedział europoseł. Jak dodał, tego typu kontakty to oczywistość, a zarzuty opozycji o bezpodstawności tej wizyty są nie na miejscu. – Pani premier Szydło z panią premier jej królewskiej mości spotkała się w ostatnich paru miesiącach dwa razy w Londynie, w Warszawie. To nie opozycja będzie ustalała agendę spotkań międzynarodowych pani premier Szydło – mówił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Wątpliwości opozycji

Rafał Trzaskowski z PO jest zdania, że w tak ważnym momencie, gdy zaczynają się dyskusje o Brexicie na rozmowy z premier brytyjskiego rządu powinna udać się premier Beata Szydło lub prezydent Andrzej Duda. – To pani premier, to pan prezydent powinni w tak trudnym momencie udawać się na rozmowy z Theresą May, a nie szef partii. Szef partii niech sobie jeździ w innym okresie rozmawiać o relacjach partyjnych, a nie w momencie kiedy się decyduje przyszłość brexitu – mówił Trzaskowski.

- Polska nie wygląda na poważny kraj, że jedzie "pierwszy sekretarz" załatwiać z premier rządu najważniejsze sprawy, a pani premier Brata Szydło tylko czeka na rozkazy - powiedział z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Szef Nowoczesnej zaznaczył też, że Polska, jako jeden z unijnych krajów, nie powinna prowadzić w sprawie Brexitu negocjacji indywidualnie.

***

W Londynie trwa dochodzenie policji w sprawie wczorajszego ataku pod gmachem brytyjskiego parlamentu. Zginęły cztery osoby, rannych zostało co najmniej 40, w tym kilka ciężko.

Ofiary śmiertelne to napastnik, zaatakowany przez niego nożem policjant oraz trzy inne osoby. W nocy Mark Rowley z londyńskiej policji powiedział dziennikarzom, że na obecnym etapie postępowania policja nie komentuje kwestii tożsamości napastnika. Dodał, że dla dobra śledztwa na razie nie będzie podawał żadnych szczegółów.

Associated Press/x-news

Jednocześnie Mark Rowley zapewnił, że policja i inne służby robią wszystko, aby wyjaśnić okoliczności ataku. W ciągu kilku następnych dni w mieście zostanie zwiększona liczba funkcjonariuszy policji, zarówno uzbrojonych, jak i nieuzbrojonych

Napastnik najpierw taranował samochodem pieszych. Potem wjechał autem w balustrady odgradzające budynek niższej izby parlamentu i zaatakował nożem funkcjonariuszy policji. Ci zaczęli do niego strzelać. Wiadomo, że wśród rannych jest troje francuskich uczniów, pięcioro turystów z Korei Południowej oraz kobieta, którą wydobyto z Tamizy.

kh