Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 27.03.2017

Andrzej Duda w Słowenii. Deklaracja współpracy na rzecz Europy

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Słowenii Borut Pahor złożyli wspólne oświadczenie, w którym zapewniają że oba kraje będą dążyć do przeprowadzenia szerokiej dyskusji na temat wspólnej przyszłości Europy.

Obaj przywódcy zapewnili, że będą umacniać dialog polityczny zarówno pomiędzy Polską a Słowenią jak i krajami sąsiedzkimi oraz angażować się w dialog z podobnie myślącymi krajami oraz instytucjami unijnymi. W deklaracji obaj prezydenci zwrócili także uwagę, że ograniczenie możliwości świadczenia usług wewnątrz Unii Europejskiej będzie miało negatywny wpływ na istotne dla Wspólnoty sektory gospodarki.

Polska i Słowenia będą również starać się poprawić infrastrukturę transportową, telekomunikacyjną, środowiskową i energetyczną w Europie Środkowej. Ma w tym pomóc rozwijanie Inicjatywy Trójmorza.

Wizyta Andrzeja Dudy w Słowenii rozpoczęła się wczoraj od spotkania z prezydentami Słowenii i Bośni. Politycy rozmawiali o sytuacji na Bałkanach oraz o ewentualnym członkostwie Bośni i Hercegowiny w Unii Europejskiej.

W poniedziałek Andrzej Duda ma jeszcze spotkać się premierem Republiki Słowenii oraz z przewodniczącym słoweńskiego parlamentu. 

Treść oświadczenia

Uwzględniając nasze zaangażowanie na rzecz wspólnej europejskiej przyszłości, opartej na wspólnej tożsamości kulturowej, wspólnych wartościach oraz wspólnych dla Europy Środkowej doświadczeniach historycznych,


trzec.jpg
Andrzej Duda w stolicy Słowenii. Rozmowy trzech prezydentów

Potwierdzając nasze przywiązanie do działania na rzecz pokoju i wolności na kontynencie europejskim,  w oparciu o zasadę szacunku dla równości i różnorodności narodów Europy,
oraz zobowiązując się do przestrzegania wspólnych zasad:

1. Będziemy razem dążyć do przeprowadzenia jak najszerszej dyskusji na temat wspólnej przyszłości Europy, dyskusji z poszanowaniem różnorodności, potrzeb wszystkich jej obywateli oraz służącej naszemu wspólnemu dobru.

2. Będziemy umacniać dialog polityczny i zaufanie pomiędzy przywódcami zarówno państw członkowskich jak i naszych najbliższych sąsiadów. Będziemy angażować się w dialog z podobnie myślącymi krajami oraz z instytucjami Unii Europejskiej na temat wspólnych celów Wspólnoty, realizując tym samym zasadę solidarności i równości wszystkich państw członkowskich.

3. Świadomi potrzeby poprawy działań i odpowiedzialności Unii Europejskiej będziemy dążyć do udoskonalenia procesu podejmowania decyzji oraz wzmocnienia legitymizacji kluczowych instytucji Unii Europejskiej.

4. Będziemy dążyć do ukończenia budowy projektu jednolitego rynku oraz konsekwentnie przestrzegać jego czterech fundamentalnych swobód. Postępując we wskazany wyżej sposób będziemy podkreślać potrzebę usprawnienia procedur administracyjnych w celu ograniczenia nadmiernych regulacji i biurokracji.

5. Zgadzamy się co do tego, że połączenia infrastrukturalne stanowią zasadniczy element gospodarki Unii Europejskiej oraz, że ograniczanie możliwości świadczenia usług wewnątrz Jednolitego Rynku będzie miało negatywny wpływ na inne, istotne dla Unii Europejskiej sektory gospodarki. Będziemy czynić starania na rzecz modernizacji infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej, energetycznej i środowiskowej w Europie Środkowej, w tym poprzez Inicjatywę Trójmorza, przyczyniając się w ten sposób do jeszcze większego rozwoju oraz podniesienia potencjału technologicznego naszych gospodarek.

6. Podejmujemy się zwiększyć bezpieczeństwo w NATO i Unii Europejskiej, rozumiane jako indywidualne bezpieczeństwo obywateli oraz bezpieczeństwo kolektywne, a także chronić zewnętrzne granice wspólnoty transatlantyckiej. Bezpieczeństwo i wolność wszystkich Europejczyków stanowiły ideę założycielską ojców europejskiego projektu.

7. Zwracamy uwagę na potrzebę poprawy komunikacji z tymi obywatelami Unii Europejskiej, którzy wydają się tracić zaufanie do Unii oraz czują, że nie odpowiada ona w sposób adekwatny na obecne wyzwania.

8. Skoncentrujemy nasze wysiłki na wzmocnieniu instrumentów siły oraz strategii geopolitycznej gdyż odnoszą się one do regionalizacji globalnego porządku, wzmacniając w ten sposób Unię Europejską i nadając jej nowy impuls wewnątrz globalnej wspólnoty opartej na konkurencyjności i współpracy.

fc