Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 29.03.2017

Formalny początek Brexitu. Theresa May: gwarancja praw migrantów priorytetem w rozmowach z Unią Europejską

Brytyjska premier podkreśliła w środę w Izbie Gmin, że "jasno zaznaczyła w liście" w sprawie Brexitu, że zagwarantowanie praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w Europie jest dla niej "priorytetem w rozmowach".
Posłuchaj
  • Do Brukseli dotarł oficjalny list, w którym Londyn informuje o uruchomieniu artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Czytaj także

Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Dzisiaj rząd realizuje demokratyczną wolę narodu i tego parlamentu - podkreśliła.

Brytyjska premier zapewniła, że podczas negocjacji ze Wspólnotą w sprawie Brexitu będzie reprezentowała "każdą osobę w kraju, (...) także obywateli UE, którzy tutaj stworzyli swój dom".

W Wielkiej Brytanii mieszka ok. 3,3 mln obywateli UE, w tym prawie milion Polaków.

"Chcemy kraju silniejszego niż dzisiaj"

W trakcie specjalnego oświadczenia przed deputowanymi szefowa brytyjskiego rządu zaznaczyła, że w obliczu "tej ważnej podróży nasze wspólne wartości, interesy i ambicje mogą - i muszą - nas połączyć".

- Wszyscy chcemy widzieć Wielką Brytanię, która jest silniejsza niż dzisiaj. Chcemy kraju, który jest uczciwszy i daje każdemu szansę na odniesienie sukcesu. Chcemy zbudować naród, który będzie bezpieczny dla naszych dzieci i wnuków - wskazała.

- Chcemy żyć w prawdziwie globalnej Wielkiej Brytanii, która wychodzi z Unii Europejskiej i dba o relacje ze starymi przyjaciółmi i nowymi sojusznikami na całym świecie - oznajmiła Theresa May.

- Takie właśnie są ambicje rządowego Planu dla Wielkiej Brytanii. Ambicje, które nas jednoczą, bo nie definiujemy się dłużej przez to, jak zagłosowaliśmy w referendum, ale przez naszą determinację, aby ten wynik przekuć w sukces - dodała.

List przyjechał do Brukseli pociągiem

Negocjacje zostały rozpoczęte w nieco ponad dziewięć miesięcy po ubiegłorocznym referendum w sprawie członkostwa w UE.

List notyfikujący intencję wyjścia z Unii został podpisany przez Theresę May we wtorek po południu i przewieziony pociągiem Eurostar do Brukseli przez jednego z oficjeli ministerstwa spraw zagranicznych, który doręczył go brytyjskiemu ambasadorowi przy unijnych instytucjach, sir Timowi Barrowowi.

To on oficjalnie przekazał w środę list na ręce przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska rozpoczynając dwuletni okres negocjacji w sprawie Brexitu.

Przełomowe brytyjskie referendum

Czytaj więcej:
brexit 1200 free
Brexit

23 czerwca zeszłego roku w Zjednoczonym Królestwie odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjczycy mieli zdecydować, czy chcą, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy wolą, by ją opuścił. 

Większość głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Za zachowaniem członkostwa we Wspólnocie głosowało 16 141 241 wyborców, za wyjściem z UE - 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.

Po referendum, w lipcu, ze stanowiska zrezygnował brytyjski premier David Cameron. Nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej, a zarazem nową szefową rządu została minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May.

kk