Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 29.03.2017

Brexit. Premier Beata Szydło rozmawiała z szefową brytyjskiego rządu

- Szefowe rządów w rozmowie telefonicznej w środę wieczorem zgodziły się, że negocjacje w sprawie Brexitu powinny przebiegać tak, by minimalizować jego potencjalne negatywne skutki - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Brytyjska premier wysłała w środę do Brukseli list, w którym poinformowała o rozpoczęciu procesu negocjacji warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

- To była jedna z pierwszych rozmów, jakie Theresa May odbyła z przywódcą europejskim. To świadczy o tym, że głos Polski jest słyszany - podkreślił Rafał Bochenek.

Według niego, dostrzegane są również aspiracje Polski do tego, by odgrywać aktywną rolę w wypracowywaniu unijnego stanowiska, które będzie determinowało sposób prowadzenia negocjacji z Wielką Brytanią.

- Od samego początku zwracamy uwagę na to, że w toku tych negocjacji dwie kwestie są szczególnie ważne i powinny zostać dookreślone - zaznaczył rzecznik rządu.

Pierwsza dotyczy wywiązania się ze zobowiązań wobec unijnego budżetu, druga to zagwarantowanie praw obywateli UE, w tym Polaków, którzy mieszkają na Wyspach.

- Obie panie premier w trakcie rozmowy zgodziły się co do tego, iż ten proces negocjacyjny powinien przebiegać w sposób sprawny i płynny, w sposób, który będzie minimalizował potencjalne negatywne skutki Brexitu - powiedział.

Rozmowa Johnson-Waszczykowski

Wcześniej w środę, w rozmowie telefonicznej, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował o formalnym rozpoczęciu Brexitu szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

Johnson przedstawił treść listu wystosowanego w tej sprawie przez brytyjską premier Theresę May do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Waszczykowski zaapelował podczas rozmowy o zagwarantowanie praw wszystkich obywateli Unii Europejskiej zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie.

W związku z przybyciem do Polski brytyjskich żołnierzy ministrowie rozmawiali również o współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa.

Bruksela gotowa do rozmów

Czytaj więcej:
big ben 1200 free.jpg
Theresa May: gwarancja praw migrantów priorytetem w rozmowach z UE

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Procedurę uruchomiono w nieco ponad dziewięć miesięcy po ubiegłorocznym referendum w sprawie członkostwa w UE.

List notyfikujący intencję wyjścia z Unii został podpisany przez Theresę May we wtorek po południu i przewieziony pociągiem Eurostar do Brukseli przez jednego z oficjeli ministerstwa spraw zagranicznych.

Ten doręczył go brytyjskiemu ambasadorowi przy unijnych instytucjach, sir Timowi Barrowowi. Ambasador oficjalnie przekazał w środę list na ręce przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Zgodnie z Traktatem Lizbońskim Wielka Brytania powinna opuścić Unię najpóźniej dwa lata po rozpoczęciu procedury, czyli 29 marca 2019 roku.

Bruksela zapewnia od dawna, że jest dobrze przygotowana do rozmów. Na najbliższy piątek zaplanowane jest pierwsze spotkanie ambasadorów "27" w sprawie planu prac związanych z Brexitem.

Przełomowe brytyjskie referendum

Czytaj więcej:
brexit 1200 free
Brexit

23 czerwca zeszłego roku w Zjednoczonym Królestwie odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjczycy mieli zdecydować, czy chcą, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy wolą, by ją opuścił. 

Większość głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Za zachowaniem członkostwa we Wspólnocie głosowało 16 141 241 wyborców, za wyjściem z UE - 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.

Po referendum, w lipcu, ze stanowiska zrezygnował brytyjski premier David Cameron. Nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej, a zarazem nową szefową rządu została minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May.

kk