Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 23.04.2017

Ruszyły "Hannover Messe" - największe targi przemysłowe w Europie. Polska współgospodarzem wystawy

Targi Hannover Messe oficjalnie zainaugurowane. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Beata Szydło otworzyły tę jedną z najważniejszych na świecie imprez technologiczno-przemysłowych.
Posłuchaj
  • Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel zainaugurowały targi przemysłowe w Hanowerze. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Czytaj także

Dzisiaj Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany dla przemysłu, dla przedsiębiorczości - mówiła w niedzielę Beata Szydło. – Na targach w Hanowerze chcemy zaprezentować Polskę młodą, Polskę odważną, Polskę, która się zmienia (...) która ma ambicję, aby równać do najlepszych – powiedziała premier w przemówieniu inaugurującym.

– Przed nami 60. edycja największych na świecie targów przemysłowych Hannover Messe 2017. Polska jest dumna z tego, że została uhonorowana tytułem kraju partnerskiego tego prestiżowego wydarzenia – powiedziała szefowa rządu. – Chcemy na tych targach zaprezentować państwu Polskę, jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną, w oparciu o rozwój nowych technologii. Polskę młodą, Polskę odważną, Polskę, która się zmienia, Polskę, która ma ambicję, aby równać do najlepszych – mówiła premier Szydło.

– Chcemy zaprezentować państwu to, co mamy najwartościowszego - młodych ludzi, którzy przyjechali z pomysłami, ze swoimi propozycjami, ale też firmy, który uznane są już od wielu lat i funkcjonują na rynku – wskazała premier.

Merkel: targi symbolem otwartości na świat Niemiec

Targi w Hanowerze są odzwierciedleniem daleko idącej międzynarodowej, dobrej współpracy Niemiec z innymi krajami - powiedziała w swoim przemówieniu w Hanowerze kanclerz Niemiec Angela Merkel. Dodała, że targi od zawsze są symbolem "otwartości na świat" niemieckiego przemysłu.

– Historia targów w Hanowerze była pasmem sukcesów –  oceniła kanclerz Niemiec. Według niej targi w Hanowerze to "znak charakterystyczny tego miasta, tego kraju związkowego, ale również jest to pokaz przemysłu całego kraju". – Od zawsze jest to symbol otwartości na świat naszego przemysłu – podkreśliła Merkel.

–Już w 1950 r. z zagranicy byli tu obecni nie tylko liczni wystawcy, ale również liczni wizytujący. I teraz wystawcy z zagranicy stanowią 60 procent, także zdecydowaną większość spośród 6,5 tys. wszystkich wystawców i reprezentują firmy z 70 krajów – mówiła kanclerz. Dlatego też - jak wskazała - targi są odzwierciedleniem daleko idącej międzynarodowej dobrej współpracy Niemiec z innymi krajami.

– Cieszymy się, że w tym roku z krajem sąsiadującym, z Polską właśnie, otwieramy te targi, z Polską, z którą mamy bardzo ścisłe stosunki – zaznaczyła Merkel.

Źródło: TVP Inf

Spotkanie premier Szydło i kanclerz Niemiec

Po otwarciu targów Szydło i Merkel spotkają się na roboczej kolacji. Szefowe rządów Polski i Niemiec mają rozmawiać m.in. o wyborach prezydenckich we Francji, kwestiach związanych z Brexitem, a także o problemie migracji.

Polska jako tegoroczny kraj partnerski targów jest współgospodarzem uroczystej inauguracji. Podczas ceremonii z udziałem szefowych rządów Polski i Niemiec zostanie m.in. pokazana multimedialna prezentacja opowiadająca o polskich dokonaniach w dziedzinie wynalazczości na przestrzeni wieków.

Jak zapowiadała premier, na targach w Hanowerze Polska chce zaprezentować swój potencjał gospodarczy i pokazać najlepsze pomysły polskich przedsiębiorców. – To jest okazja do tego, ażeby świat zobaczył, jak wiele do zaprezentowania, jak wiele do zaoferowania ma polska gospodarka – mówiła.

Po otwarciu targów Szydło i Merkel spotkają się na roboczej kolacji. Szefowe rządów mają rozmawiać m.in. o wyborach prezydenckich we Francji, kwestiach związanych z Brexitem, a także o problemie migracji.

Jedne z największych targów na świecie

Hannover Messe, które w tym roku odbędą się między 24 a 28 kwietnia, to jedne z największych targów przemysłowych na świecie.

W Hanowerze obok szefowej rządu obecni będą także wicepremierzy: minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin. Morawiecki weźmie udział m.in. w podpisaniu umów pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami.

W poniedziałek Szydło i Merkel wezmą udział w otwarciu polskiego stoiska na targach. Na stanowisku, które zajmie około 1,2 tys. metrów kwadratowych, zaprezentuje się 10 polskich firm.

dad