Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 07.05.2017

Prymas Polski: wykorzystywanie krzyża jako znaku walki z kimkolwiek to bluźnierstwo

- Nie można nieść krzyża na czele grupy, gdy podczas marszu czy pochodu padają słowa nienawiści, złości, agresji - podkreślił prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył w niedzielę w Pakości (kujawsko-pomorskie) sumie odpustowej na Kalwarii Pakoskiej, sprawowanej z okazji odpustu ku czci znalezienia Krzyża Świętego.

- Krzyż jasno upomina i przestrzega, że prawdziwym bluźnierstwem jest wykorzystywanie go jako znaku walki z kimkolwiek czy z czymkolwiek - powiedział w homilii abp Wojciech Polak.

Abp Wojciech Polak Krzyż jasno upomina i przestrzega, że prawdziwym bluźnierstwem jest wykorzystywanie go jako znaku walki z kimkolwiek czy z czymkolwiek

- On nie może być niesiony na czele jakiejś grupy, która sama może wołać, że jest wierząca, gdy podczas tego marszu czy pochodu padają słowa nienawiści, złości, agresji, podszyte wprost chęcią poniżenia innych ludzi - to jest bluźnierstwo - stwierdził.

Duchowny przytoczył słowa Jana Pawła II mówiącego, że prawdziwy patriota "nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych".

- Siłą twórczą prawdziwego patriotyzmu - uczą nas biskupi - jest więc najszlachetniejsza miłość, wolna od nienawiści, bo nienawiść to siła rozkładowa, która prowadzi do choroby i zwyrodnienia dobrze ujętego patriotyzmu - dodał.

Według prymasa Polski także krzyż "jasno nas ostrzega przed tego typu próbami wykorzystywania go i manipulacji".

- I on bowiem jasno nam mówi, jak to trafnie wyraził podczas swej ostatniej podróży do Egiptu papież Franciszek, że na nic się zda modlenie się, jeśli nasza modlitwa skierowana do Boga nie przemieni się w miłość skierowaną do brata - wskazał.

Abp Wojciech Polak Siłą twórczą prawdziwego patriotyzmu jest najszlachetniejsza miłość, wolna od nienawiści

- Na nic się zda wielka religijność, jeśli nie jest ożywiana wielką wiarą i wielką miłością. Na nic się zda dbałość o pozory, ponieważ Bóg patrzy na serce i duszę i nie lubi obłudy - oznajmił.

Hierarcha przypomniał, że krzyż przedstawia "ostatecznie i nieodwracalnie 'nie' Boga wobec wszelkiej przemocy, niesprawiedliwości, nienawiści, kłamstwa i tego wszystkiego, co nazywamy złem. I jest jednocześnie 'tak', tak samo nieodwracalnym, wobec miłości, prawdy, dobroci".

***

Przyjmuje się, że ok. 326 roku święta Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, znalazła relikwie św. Krzyża podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej, w pustym zbiorniku na wodę, tuż obok Golgoty.

W kościele św. Bonawentury w Pakości przechowywane są największe zachowane relikwie Krzyża św. w Polsce. Relikwiarz z Krzyżem stał przy ołtarzu w trakcie niedzielnych uroczystości

kk