Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.05.2017

Prezydent: Polacy muszą mieć wybór, kiedy przejdą na emeryturę

W Pałacu Prezydenckim uroczyście zainaugurowano kampanię społeczno-informacyjną "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". W ceremonii uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Posłuchaj
  • Andrzej Duda zaznaczał, że to Polacy muszą mieć możliwość decydowania o tym, kiedy skończą pracować (IAR)
Czytaj także

Prezydent powiedział, że w ustroju demokratycznym każde rozwiązanie dotyczące obywateli musi mieć akceptację społeczną. Dotyczy to także emerytur. Andrzej Duda powiedział, że w Polsce wzrasta poziom życia i zamożność. Przyczynia się to do wzrostu długości życia, a co za tym idzie, wydłużenia czasu pracy. Prezydent podkreślił, że decydujące znaczenie ma efektywny wiek emerytalny. Jest on inny dla każdego zatrudnionego, stąd idea, że ludzie powinni mieć możliwość wyboru czasu przejścia na emeryturę. Prezydent przypomniał, że mocno akcentowała to "Solidarność" i inne związki zawodowe.

jaki ziobro szydło 1200.jpg
Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Od 1 października wiek emerytalny zostanie obniżony do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Andrzej Duda podkreślił, że pracownicy będą mieli wybór, kiedy przejść na emeryturę. Zdaniem prezydenta, większość obywateli będzie po osiągnięciu wieku emerytalnego zdolna do dalszej pracy. Chodzi o to, aby wszyscy wiedzieli, że jeśli chcą, to mogą dalej pracować. Stąd pomysł rozpoczęcia wielkiej akcji informacyjnej.

Prezydent o spadku bezrobocia: to zmniejsza presję

Andrzej Duda pogratulował minister Elżbiecie Rafalskiej i całemu rządowi spadku bezrobocia do poziomu 7,7 procent. Dodał, że malejące bezrobocie zmniejsza presję na pracowników, aby przechodzili na emerytury. Prezydent wyraził nadzieję, że z pomocą związków zawodowych uda się nakłonić pracodawców do stosowania dobrych praktyk wobec pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego. 

rafalska free.jpg
Elżbieta Rafalska: chcemy, aby każda rodzina mogła umieścić dziecko w żłobku

Elżbieta Rafalska: wybór emerytalny to spełnienie obietnic PiS

Minister Elżbieta Rafalska przypomniała, że obniżenie wieku emerytalnego jest realizacją obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Dodała, że jego podniesienie było uderzeniem w roczniki powojennego wyżu demograficznego. Minister wyjaśniła, że rozpoczynająca się kampania informacyjna ma zapoznać Polaków z przepisami dotyczącymi wieku emerytalnego. Kampania, prowadzona przez Kancelarię Prezydenta, ministerstwo pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i "Solidarność", potrwa do połowy czerwca. Minister podkreśliła, że ustawa określa tylko wiek, w jakim pracownik może przejść na emeryturę, ale to on będzie o tym decydował. Pracownicy będą też mogli sprawdzić, jaką emeryturę otrzymaliby teraz, a jaką - za kilka lat. Elżbieta Rafalska podkreśliła, że pracownikom zbliżającym się do wieku emerytalnego przysługuje okres ochronny, w którym nie będzie można zwolnić ich z pracy. Minister oświadczyła, że finanse państwa pozwalają na wypłacenie emerytur wszystkim, którzy chcieliby na nie przejść po wejściu zmian w życie.

Piotr Duda: to przywraca godność polskiego pracownika

Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda powiedział, że obniżenie wieku emerytalnego przywraca godność polskiego pracownika i daje mu możliwość wyboru. Przewodniczący zarzucił Platformie Obywatelskiej, że w czasie swoich rządów preferowała "umowy śmieciowe", przez co wielu pracowników będzie miało bardzo niskie emerytury. Piotr Duda podziękował prezydentowi za realizację umowy programowej, podpisanej przed wyborami, a minister pracy - za uwzględnienie stanowiska "Solidarności" w rozwiązaniach ustawowych.

dad