Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 17.05.2017

Afera gruntowa. 31 maja Sąd Najwyższy rozpozna pytanie prawne ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego

31 maja o godz. 10. Sąd Najwyższy rozpozna pytanie prawne dot. stosowania prawa łaski przez prezydenta RP w kontekście ułaskawienia szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

W lutym trzech sędziów Sądu Najwyższego zadało pytanie prawne siedmioosobowemu składowi SN ws. ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA, skazanych wcześniej nieprawomocnie za nielegalne działania CBA w "aferze gruntowej" z 2007 r. Pytanie miało związek z kasacją, którą SN rozpatrywał w związku ze sprawą Kamińskiego i b. członków kierownictwa Biura.

Pytanie brzmiało: czy art. 139 konstytucji o prezydenckim prawie łaski obejmuje też normę kompetencyjną do stosowania "abolicji indywidualnej" (odstąpienia od ścigania danej osoby). "W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze: jakie skutki wywołuje przekroczenie powyższego zakresu normowania dla dalszego toku postępowania karnego?" - głosi pytanie.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Kamińskiego (b. szefa CBA, obecnie ministra koordynatora służb specjalnych) i Macieja Wąsika (zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie zastępcę ministra) na trzy lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA. Na kary po dwa i pół roku skazano b. członków kierownictwa CBA - Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. W listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił całą czwórkę, umarzając postępowanie sądowe. W marcu 2106 r. Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uchylił wyrok SR i umorzył całe postępowanie.

mr