Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 19.07.2017

IPN szuka ofiar komunizmu w dawnym więzieniu mokotowskim

IPN rozpoczął w środę poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie zginął m.in. rtm. Witold Pilecki. Specjaliści Instytutu rozpoczęli również prace na Opolszczyźnie, Lubelszczyźnie i na Litwie.
Protokół wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, fot. IPN, twitter.comipngovplProtokół wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, fot. IPN, twitter.com/ipngovplIPN, twitter.com/ipngovpl

- Dziś rano rozpoczęły się prace poszukiwawcze na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie (...). To druga odsłona naszych działań realizowanych w tym miejscu, bo pierwsze działania wykonaliśmy w ubiegłym roku - poinformował wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w środę, m.in. wspólnie z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i szefem pionu śledczego Andrzejem Pozorskim, podsumował dotychczasowe poszukiwania ofiar komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego w Warszawie.

Prace w dawnym więzieniu na Mokotowie, gdzie obecnie znajduje się powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mają potrwać do końca lipca br., ale w przyszłości - jak zapowiedział wiceszef IPN - mają być kontynuowane. - Spodziewamy się znaleźć szczątki ludzkie zarówno tych, których uśmiercono w okresie komunizmu, jak i tych, których uśmiercono w okresie drugiej wojny światowej - powiedział Szwagrzyk.

- Pracujemy na Rakowieckiej w dwóch miejscach jednocześnie. Miejsce pierwsze to jest tuż przy murze, gdzie wykonywano egzekucje w latach 50., a drugie miejsce tuż obok pawilonu tzw. "N" dla szczególnie niebezpiecznych (więźniów). To jest miejsce, gdzie przez ostatnie lata dostaliśmy wiele informacji o tym, że budując ten pawilon, natrafiano na szczątki ludzkie - tłumaczył Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, poinformował też, że w ostatnich dniach prace poszukiwawcze rozpoczęły się na Opolszczyźnie w okolicach Grodkowa (poszukiwani są tam żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego "Bartka") oraz na Lubelszczyźnie w okolicach Kąkolewnicy (na przełomie 1944 i 1945 r. sowieckie jednostki specjalne we współpracy z Informacją Wojskową zamordowały tam kilkuset żołnierzy Wojska Polskiego). IPN rozpoczął również prace poszukiwawcze na Wileńszczyźnie na Litwie, które będą realizowane przez najbliższe miesiące. Poszukiwane są tam szczątki polskich żołnierzy, których zamordowali zarówno Sowieci, jak i Niemcy. Wśród poszukiwanych jest m.in. legendarny komendant Armii Krajowej Jan Borysewicz "Krysia". - Zapewniam, że także jego poszukiwania są i będą prowadzone - podkreślił Szwagrzyk.

W dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej komunistyczna bezpieka więziła i zamordowała wybitnych dowódców Polskiego Państwa Podziemnego. Byli to m.in. gen. August Emil Fieldorf "Nil", rtm. Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" oraz mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Po pokazowym procesie 1 marca 1951 r. zostało tam rozstrzelanych również siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim ps. Pług.

pg