Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 14.08.2017

"Mam nadzieję, że w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej spotkamy się w muzeum"

- Przetarg związany z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej i monumentu, który ją upamiętni, do końca października zostanie ogłoszony przez Muzeum Wojska Polskiego - poinformował w poniedziałek wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Michał Dworczyk.
Posłuchaj
  • Muzeum na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej? Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Czytaj także

- Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule "zaprojektuj i zbuduj" na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej i pomnika pola bitwy - powiedział Michał Dworczyk na konferencji prasowej, podczas której przedstawiony został projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.

- Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata, a na 100-lecie bitwy, żeby obiekt został otwarty. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować - podkreślił.

"Godne uczczenie naszym obowiązkiem"

Zdaniem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, Bitwa Warszawska tak samo dobrze oddaje dramatycznie trudne losy naszego narodu, jak wielkość Wojska Polskiego. - Jej godne uczczenie jest naszym absolutnym obowiązkiem - stwierdził szef MON.

- Bitwa Warszawska, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika. To jest rzecz zupełnie niebywała - ocenił minister.

Antoni Macierewicz Bitwa Warszawska, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika. To jest rzecz zupełnie niebywała

- Mam nadzieję, ze projekt muzeum zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli tę konferencję wraz z państwem przeprowadzić tam na miejscu - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że budowa muzeum, to nie jedyne planowane upamiętnienie Bitwy Warszawskiej na przedpolu Warszawy i w samej Warszawie.

- Będziemy chcieli też patronować zbudowaniu pomnika w Radzyminie, bo wielka bitwa o Radzymin miała znaczenie nieprzemijające, no i oczywiście w samej Warszawie, gdzie musi stanąć prędzej czy później kolumna chwały Wojska Polskiego - wskazał.

- Mam nadzieję, że wszystkie te projekty zaczniemy, zrealizujemy, bądź zrealizujemy lub zaczniemy do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej - dodał Macierewicz.

***

Wedle zapowiedzi, Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Władze Wołomina planowały od lat, by placówka została otwarta w stulecie starcia z bolszewikami, w sierpniu 2020 roku.

kk