Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
migracja
migrator migrator 31.12.2009

Nowy rok powitany zostanie światłami i muzyką

Koncerty, feerie świateł, wielkie plenerowe imprezy - tak różne kraje powitają rok 2010.

Koncerty, feerie świateł, wielkie plenerowe imprezy - tak różne kraje powitają rok 2010.

Rosjanie podczas noworocznych imprez wypiją ponad miliard butelek napojów alkoholowych. To oznacza, że na dorosłego Rosjanina wypadnie około 10 butelek różnych trunków.

Według danych statystycznych przytoczonych przez moskiewskie portale internetowe, najwięcej opróżnią butelek piwa, bo aż 800 milionów. Wypiją ćwierć miliarda butelek wódki i 100 milionów butelek szampana i win musujących.

Rosjanie tradycyjnie niewiele kupią drogich zagranicznych trunków takich jak : whiski, tequila czy rum.

Statystyczny Rosjanin na alkohol wydaje około 20 procent pieniędzy przeznaczonych na noworoczny stół. Moskiewskie media internetowe nie uścisliły, czy Rosjanie wypiją tyle alkoholu tylko na Nowy Rok, czy podczas całego okresu noworocznego i bożonarodzeniowego, który w Rosji potrwa do 10 stycznia.

Święto rodzinne i z prezentami

Większość Ukraińców spędzi Sylwestra w domu. W tym kraju jest to święto rodzinne, które można porównać do katolickiego Bożego Narodzenia. 

Większość mieszkańców Ukrainy powita Nowy Rok przy choince w rodzinnym kręgu. Co piąty razem ze znajomymi. Na stole pojawią się na pewno szampan, wódka, wino; rzadziej soki i koniak oraz piwo. Do tego tradycyjna sałatka jarzynowa „Olivie" oraz mięso, w tym indyczka i kurczak oraz specjalnie przyrządzony śledź z buraczkami. Na przygotowania Ukraińcy wydadzą średnio 900 hrywien, czyli 300 złotych, z tego 1/3 zostanie przeznaczona na prezenty. Przyniesie je Dziadek Mróz, czyli odpowiednik świętego Mikołaja. Większość ankietowanych przez TNS chciałaby dostać coś praktycznego, co piąty pieniądze, a co dziesiąty perfumy. Mniejszą popularnością cieszą się sprzęt AGD, odzież i buty. Połowa przyznaje, że ich marzenia dotyczące prezentów najczęściej się spełniają.

Tysiące turystów na ulicach

Czeska Praga przygotowuje się na huczne powitanie Nowego Roku. Najwięcej atrakcji zaplanowano na Staromiejskim Rynku i Placu Vaclava.

Co roku do Pragi na Sylwestra przyjeżdzają tysiące zagranicznych turystów. Program sylwestrowy rozpoczyna się już w południe na Staromiejskim Rynku konkursami dla dzieci i zabawą przy muzyce. Na licznych stoiskach można kupić grzane wino i miód pitny. Nie brakuje również sylwestrowych "knedlików". Na imprezach pod gołym niebem mozna bawić się aż do rana.

Punktualnie o godzinie 18 odbędzie się pokaz sztucznych ognii. Na widowisko przybędzie kilkadziesiąt tysięcy widzów. 15 minut przed rozpoczęciem pokazu w całej Pradze zgaśnie oswietlenie uliczne.

Wydarzeniem kulturalnym będzie wieczór galowy w praskiej Operze Narodowej, która wystawi operetkę Straussa "Zemsta Nietoperza". Cena biletu w loży sięga 8000 koron, ale w tej cenie jest również znakomita kolacja, a po spektaklu można tańczyć do rana na operowej scenie.
Tradycyjną sylwestrową atrakcją Pragi jest równiez wieczorny rejs statkiem po Wełtawie.Większość - aż siedmiu z dziesięciu Czechów - zamierza spędzić jednak Sywestra w domu. 20 tysięcy Czechów powita Nowy Rok w ciepłych krajach, przeważnie w Egipcie.

Skromniej niz rok temu

Mieszkańcy Bratysławy powitają Nowy Rok skromniej niż zazwyczaj. Kryzys finansowy ograniczył dotacje miasta na sylwestową zabawę.

Władze miasta liczą, że w centrum stolicy i na nadbrzeżach Dunaju  będzie się bawić ponad 50 tysięcy osób. Wielu mieszkańcow  Bratysławy spędzi noc sylwestrową w restauracjach i na dyskotekach.

O północy z nabrzeża nad Dunajem zostaną odpalone ponad dwie tony  sztucznych ogni. Pokaz będzie trwał 10 minut, ale ze względu na kryzys finansowy odwołano widowisko laserowe i zmniejszono ilość imprez rozrywkowych.

Za sylwestrową zabawę w centrum słowackiej stolicy urząd miasta zapłaci 120 tysięcy euro. To tylko 75 procent kosztów ubiegłorocznego Sylwestra. Ale wówczas nadejście Nowego Roku świętowano wyjątkowo hucznie i uroczyście. Słowacja wkraczała bowiem do strefy euro.

Największa scena balowa w Europie

Kilkaset tysięcy turystów zamierza spędzić noc sylwestrową w  centrum Wiednia. Na Starówce ustawiono dziesiątki stoisk z noworocznymi posiłkami i pamiątkami.

Austriacy i ich goście będą bawić się na wspaniale udekorowanej i  oświetlonej "największej scenie balowej w Europie" przed Ratuszem, gdzie będzie można zatańczyć walce Straussa, Lehara i Lannera. O północy władze miasta zapraszają na Plac przed Katedrą Św. Szczepana. Do późnej nocy pozostaną otwarte muzea i wystawy. Czynne będą restauracje i kawiarnie. Przez całą noc będzie kursowało wiedeńskie metro.

Tradycyjnym wydarzeniem sylwestrowym jest zawsze w Wiedniu przedstawienie operetki "Zemsta Nietoperza" w słynnej Operze Wiedeńskiej. Operetka grana jest tylko przez dwa wieczory w roku: 31 grudnia i 1 stycznia Najdroższe bilety kosztują 260 euro, ale wytrwali turyści mogą jeszcze dostać miejsca stojące za kilkanaście euro.

Tegoroczną atrakcją będą koncerty operowe i przedstawienia operetkowe na wolnym powietrzu oraz inscenizacje teatralne i koncerty rockowe wzdłuż 3,5-kilometrowej strefy spacerowej na Kartnerstrasse. Między gmachami Muzeum Historii Sztuki i Nauk Przyrodniczych zaplanowano pokazy ognii sztucznych. W centrum miasta odbędzie się tradycyjny, ponad pięciokilometrowy Bieg Sylwestrowy.

Wiele osób będzie się bawić na Praterze - jednym z najstarszych parków rozrywki w Europie, gdzie zostaną zainstalowane specjalne tory snowboardowe. Zamożniejsi turyści popłyną w sylwestrową noc po Dunaju statkiem wycieczkowym.

Hymn, koncert, sztuczne ognie

Mieszkańcy Budapesztu będą bawić się w centrum miasta i na nabrzezach Dunaju. W Sylwestrową noc odbędzie się wiele koncertów, a o północy pokaz sztucznych ognii.
Węgierski Sylwester rządzi się swoimi prawami. Koncerty i przedstawienia zaplanowano jak zwykle na trzech głównych scenach w centrum miasta : Placach Oktogon, Nyugati i Vorosmarty. Otwarte będą wszystkie restauracje i kawiarnie. Będzie można wziąć udział w koncertach muzycznych i obejrzeć tańce ludowe. Dużą atrakcją będzie nocny rejs po Dunaju statkiem wycieczkowym z przepięknym widokiem na oświetlone miasto.

Jedną z najbardziej prestiżowych imprez sylwestrowych w Budapeszcie jest zawsze uroczysty koncert, a następnie bal na 800 osób w budapeszteńskiej Operze. W programie koncertu znajdą się między innymi fragmenty operetek Straussa w wykonaniu solistów węgierskiej opery i orkiestry Węgierskiej Filharmonii.

Punktualnie o północy z nabrzeza nad Dunajem wystrzelą dziesiątki sztucznych ognii. Do tradycji nalezy równiez odegranie węgierskiego hymnu.

Prywatka pod gołym niebem

Milion osób będzie witać Nowy Rok w Berlinie. Sylwestrowa zabawa w stolicy Niemiec ma być jedną z największych na świecie prywatek pod gołym niebem.

Jak co roku władze miasta udostępniły uczestnikom sylwestrowej zabawy przyległą do Bramy Brandenburskiej Aleję 17. Czerwca. To lokalizacja sprawdzona nie tylko podczas witania Nowego Roku, ale również jako miejsce masowych imprez związanych z najważniejszymi wydarzeniami sportowymi. Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 r. gromadził się tam nawet milion widzów, aby wspólnie oglądać mecze.

Na tyle liczą też organizatorzy tegorocznej sylwestrowej zabawy. Relację z Berlina przekazywać będzie pół tysiąca dziennikarzy i 350 ekip telewizyjnych z całego świata.

Już od godziny 15-tej sylwestrowiczów rozgrzewać będą berlińscy DJ-e. Wieczorem pod Bramą Brandenburską pojawią się gwiazdy muzyki może niekoniecznie wyszukanej, ale znakomicie nadającej się do tańca i zabawy, jak Right Said Fred, Loona czy Crazy Frog, czyli Szalona Żaba, specjalizujca się w przeróbkach światowych hitów od „We Are The Champions" po „Last Christmas".

O północy nad Berlinem rozbłyśnie feeria sztucznych ogni. A rano jak zwykle stolica Niemiec rozpocznie nowy rok wielkim sprzątaniem.

Świetlne powitanie 2010 roku

Paryż na Sylwestra 2009 roku przygotował nową atrakcję na Wieży Eiffela. Ten emblematyczny dla stolicy Francji zabytek zostanie „ubrany" w nową dekorację świetlną. Organizatorzy zapowiadają, że pokazy, które zaczną się na godzinę przed północą, wykroczą daleko poza wyobraźnię turystów i Paryżan.

Wieża Eiffela, która co wieczór rozbłyskuje szatą ze światła w kolorze bladego złota, tym razem mienić się będzie różnobarwnymi pierścieniami pnącymi się po stalowych „nogach" Wieży ku jej czubkowi. Zacznie się w kolorze bladoróżowym i fioletowym, by przejść w błękity i czerwienie. Ten nowy „świetlny" strój przypomina kostiumy tancerek w słynnych paryskich kabaretach. Oświetlenie będzie się zmieniało w czasie dwóch dwudziestominutowych pokazów, które potrwają do północy. Pierwsza minuta 2010 będzie powitana kolejnym świetlnym fajerwerkiem. Będzie to jedyny tego typu, wyjątkowy pokaz, który jest możliwy dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w dziedzinie oświetlenia.

Około 400 specjalnych reflektorów, które oświetlą Wieżę Eiffela umieszczono po drugiej stronie Sekwany, na Trocadero. W pierwszym dniu 2010 roku Wieża Eiffela powróci do swojej sukni utkanej z blado złotych światełek.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)