Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Przemysław Goławski 15.09.2017

"Żołnierz niezłomny" Kościoła. Abp Antoni Baraniak upamiętniony przez Sejm

Sejm upamiętnił w piątek sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego, "żołnierza niezłomnego" Kościoła - abp. Antoniego Baraniaka. Izba niższa, w związku z 40. rocznicą śmierci duchownego, podkreśliła jego zasługi dla Kościoła oraz "poświęcenie dla Boga i ludzi". 
Posłuchaj
  • Biskup-senior archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak o słowach Prymasa Wyszyńskiego w czasie pogrzebu arcybiskupa Baraniaka (IAR)
Czytaj także

Sekretarz prymasów kardynała Augusta Hlonda i kardynała Stefana Wyszyńskiego w czasach stalinowskich był przez ponad dwa lata więziony i bestialsko torturowany w areszcie na warszawskim Mokotowie.

W uchwale przypomniano, że komuniści usiłowali wymusić na nim zeznania obciążające Prymasa Tysiąclecia.

"Komuniści usiłowali za wszelką cenę pozbyć się prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zamierzali wytoczyć prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu proces o działalność kontrrewolucyjną i zdradę państwa. W tym celu chcieli wymusić zeznania obciążające prymasa Stefana Wyszyńskiego na jego najbliższym współpracowniku - biskupie Antonim Baraniaku" - głosi uchwała.

"W ciągu 27 miesięcy biskup Antoni Baraniak był przesłuchiwany co najmniej 145 razy. Był torturowany, poniżany, bity, głodzony i przetrzymywany w ciemnicy. Pomimo wielkiego cierpienia, jakie mu zadawano, biskup Antoni Baraniak pozostał wierny prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, wierny Kościołowi. W 1956 roku wyszedł na wolność, po czym aż do śmierci służył Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie" - zaznaczono w dokumencie.

Autorka filmów dokumentalnych o arcybiskupie Baraniaku Jolanta Hajdasz powiedziała, że przyjęta uchwała to ważny moment w historii państwa i Kościoła. Przypomniała, że arcybiskup Baraniak przez wiele lat był cichym bohaterem. - Ta uchwała to rodzaj powiedzenia przez polskie państwo arcybiskupowi Baraniakowi "przepraszamy" - podkreśliła Jolanta Hajdasz.

pr