Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 16.09.2017

Szef MSZ w Stanach Zjednoczonych. "Zwiększymy sieć placówek"

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski kontynuuje wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Pensylwanii spotka się z przedstawicielami Polonii. W piątek w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji wziął udział w konferencji Wspólnoty Demokracji z udziałem sekretarza stanu USA Rexa Tillersona. 
Posłuchaj
  • Szef MSZ Witold Waszczykowski (źr. (IAR)

Szef amerykańskiej dyplomacji ubolewał, że demokracja w wielu rejonach świata jest zagrożona. Przypomniał warszawskie przemówienie prezydenta Trumpa, który mówił o przywiązaniu do takich wartości jak wolność i prawa człowieka. Poza Koreą Północną, Iranem czy Wenezuelą krytykował także Rosję. - Kiedy takie kraje jak Rosja zagrażają demokratycznym sąsiadom atakując fundamenty demokracji i mieszając się w wybory, stoimy po stronie naszych demokratycznych partnerów - mówił Tillerson.

Minister Witold Waszczykowski poinformował, że podczas spotkania dużo mówiono o Korei Północnej. Według ministra klucz do rozwiązania problemu Korei znajduje się w Pekinie. - Od handlu z Chinami zależy funkcjonowanie Korei Północnej w związku z tym o rozwiązaniu problemu musimy rozmawiać z Chinami - podkreślił minister.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że uczestnicy waszyngtońskiego spotkania rozmawiali między innymi o tym jak budowa demokracji i silnych instytucji państwa może pomóc w walce z terroryzmem.

"Nowe życie"

Minister Spraw Zagranicznych RP Witold Waszczykowski stwierdził też w Waszyngtonie, że założona w Polsce w 2000 r. organizacja "Wspólnota Demokracji" podczas zakończonej 1 września b.r. dwuletniej prezydentury USA "otrzymała nowe życie". 

Waszczykowski poinformował, że podczas piątkowych obrad rady Wspólnoty Demokracji (Community of Democracies, DoC) w Waszyngtonie, Polsce powierzono na pół roku w 2019 r. przewodnictwo tej organizacji. W tym właśnie 2019 roku Polska będzie organizatorem spotkania ministerialnego organizacji. 

Zrzeszająca obecnie ponad 100 państw świata koalicja Wspólnota Demokracji została utworzona w 2000 r. w Warszawie z inicjatywy ówczesnych szefów dyplomacji USA i Polski, Madeleine Albright i Bronisława Geremka. 

Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji - koalicji państw demokratycznych, znajduje się w Warszawie. 

Nowa lista państw uczestników zostanie sporządzona i zatwierdzona podczas trwającej właśnie w Waszyngtonie konferencji ministerialnej. 

Obowiązki sekretarza generalnego Wspólnoty Demokracji, od 1 września sprawuje Thomas Garrett, w przeszłości m.in wiceprzewodniczący Międzynarodowego Instytutu Partii Republikańskiej (International Republican Institute). 

Waszyngtońskie spotkanie na szczeblu ministerialnym przedstawicieli 30 państw wchodzących do rady DoC było poświęcone omówieniu dwuletniej amerykańskiej prezydentury tej organizacji oraz ocenie stanu demokracji na świecie. 

W swym wystąpieniu szef polskiego MSZ z zadowoleniem odnotował, że w wystąpieniu gospodarza konferencji, ministra spraw zagranicznych USA, Rexa Tillersona "było wiele odniesień do Polski, do Warszawy, do historii i do wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie". 
Uczestnicy obrad, w reakcji na kolejny zamach terrorystyczny w Londynie - jak poinformował minister Waszczykowski, zastanawiali się w jaki sposób "prawo międzynarodowe i organizacje międzynarodowe mogą walczyć i przeciwstawić się terroryzmowi". 

Wśród tematów dyskusji - jak ujawnił szef polskiej dyplomacji – znalazła się też aktualna kwestia zagrożeń dla bezpieczeństwa globalnego i regionalnego ze strony KRLD. 
Minister Waszczykowski wskazał, że Polska wśród państw UE znajduje się w "unikatowej sytuacji, bo obok siedmiu czy ośmiu państw członkowskich Unii posiada ambasadę w Pjongjangu, a KRLD dysponuje placówką w Warszawie". 

- Możemy zatem stanowić pewien kanał komunikacji, jeśli będzie to potrzebne. Jednak kluczem do rozwiązania problemów z KRLD, jak wielokrotnie podkreślałem, są Chiny - powiedział minister Waszczykowski. 

Polska zwiększy sieć placówek

Polska będzie powiększać sieć placówek dyplomatycznych i handlowych w Stanach Zjednoczonych - mówił też dziennikarzom przebywający Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że z powodu huraganów w Teksasie opóźni się trochę otwarcie konsulatu w Houston.

Minister obiecał jednak, że placówka zostanie otwarta w tym roku. - Przesuwamy to otwarcie na grudzień. Ma nadzieję, że się to uda - powiedział minister spraw zagranicznych.

- W przyszłym roku planujemy otwarcie kolejnego konsulatu - albo w Seatle w stanie Waszyngton, albo na Florydzie. Chcemy założyć również kilka biur handlowych co leży w gestii ministra rozwoju. Myślimy również o rozszerzeniu działalności Instytutu Kultury Polskiej - dodał Witold Waszczykowski. 

Podkreślił, że siedziba Instytutu "znajduje się w Nowym Jorku, ale powinien działać w całych Stanach Zjednoczonych”. Dziś minister Waszczykowski udaje się do Doylesytown w Pensylwanii - miejscowości zwanej Amerykańską Częstochową.

W znajdującym się tam Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej minister spotka się z amerykańską Polonią.

Od jutra minister będzie uczestniczyć w 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. 

IAR/PAP/agkm