Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
migracja
migrator migrator 03.12.2009

Największa przemysłowa awaria XX wieku wciąż szkodzi

Mimo upływu 25 lat od katastrofy w fabryce chemicznej w Bhopalu w środkowych Indiach, obszar wokół zakładu jest nadal skażony.
Mimo upływu 25 lat od katastrofy w fabryce chemicznej w Bhopalu w środkowych Indiach, obszar wokół zakładu jest nadal skażony.

Mieszkańcy cierpią na dolegliwości spowodowane wyciekiem toksycznego gazu. Katastrofa w stolicy stanu Madhja Pradeś uważana jest za największą awarię przemysłową XX wieku.

Do awarii w Bhopalu doszło 3 grudnia 1984 roku. Ze zlokalizowanej w centrum miasta fabryki uwolniło się ponad 40 ton silnie toksycznego izocyjanianu metylu. Bezpośrednio po wypadku zmarło prawie cztery tysiące ludzi. W wyniku powikłań, które ujawniły się w okresie późniejszym śmierć poniosło ponad piętnaście tysięcy. Kontakt z trującą substancją miało ponad pół miliona ludzi. Ponad 120 tysięcy z nich narażonych zostało na trwałą utratę zdrowia.

W 25. rocznicę tragedii indyjskie organizacje skupiające poszkodowanych oraz działaczy na rzecz środowiska rozpoczęły kampanię, której celem jest zwrócenie uwagi, iż do tej pory nie zostały naprawione szkody będące efektem katastrofy. Obszar dotknięty skażeniem nadal zawiera toksyczne substancje, a poszkodowani ludzie nie otrzymują wsparcia ani rekompensat. Władze stanu Madhja Pradeś twierdzą, że starają się skłonić ówczesnego właściciela fabryki Union Carbide do naprawienia wyrządzonych szkód.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)