Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
migracja
migrator migrator 06.12.2009

Wolontariusze to młodzi ludzie z dużych miast

3 miliony 800 tysięcy osób, czyli ponad 12 procent Polaków pracowało w mijającym roku jako wolontariusze.

3 miliony 800 tysięcy osób, czyli ponad 12 procent Polaków pracowało w mijającym roku jako wolontariusze - wynika z badan Stowarzyszenia Klon Jawor.

Polacy najchętniej włączali się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ochotniczych straży pożarnych, grup ratunkowych i organizacji religijnych. Przemysław Radecki ze Stowarzyszenia Klon Jawor wskazuje, ze pomagają przede wszystkim młodzi oraz mieszkańcy dużych miast. Gorzej jest z zaangażowaniem w wolontariat w małych miasteczkach.

Pomagają dla przyjemności

Z badan wynika, ze osoby działające w wolontariacie jako powód swojego zaangażowania najczęściej wskazują na przyjemność płynącą z takiej aktywności. Co czwarty ankietowany poświęcił na pracę społeczną ponad 50 godzin w roku.

Przewodniczący Centrum Wolontariatu Dariusz Pietrowski podkreśla, że wprawdzie w tym roku mniej Polaków działało społecznie niż kilka lat temu, ale wciąż wolontariat jest modny. Dla osób w wieku produkcyjnym działania społeczne są dobra odskocznia od spraw zawodowych i często są sposobem na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Wolontariusz Piotr Gołębiowski pomaga choremu na stwardnienie rozsiane Pawłowi. Podkreśla, że on sam tez czerpie z tej pomocy wiele korzyści. "Wolontariat wzbogaca i uszlachetnia życie" - podkreśla Piotr Gołębiowski. Dodaje, ze wolontariusz spotykając się z potrzebującym człowiekiem otwiera się na jego potrzeby, odkrywa swoje człowieczeństwo, a tym samym rozwija się.

5 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)