Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 17.12.2009

Kłótnia niemieckich partii o polskiego profesora

Rezygnacja profesora Tomasza Szaroty ze współpracy z fundacją poświęconą wysiedleniom sprowokowała wojnę na oświadczenia między niemieckimi partiami. Socjaldemokraci obarczyli chadeków winą za decyzję polskiego historyka, chadecy oskarżają z kolei szefa niemieckiej dyplomacji.
Posłuchaj
  • posłuchaj relacji Macieja Wiśniewskiego
Czytaj także

Angelika Schwall-Düren i Wolfgang Thierse z SPD zarzucili politykom CDU próbę zdyskredytowania Szaroty. Jak ocenili, działania chadeków grożą fiaskiem całemu projektowi upamiętnienia wysiedleń. Wezwali też szefową CDU, kanclerz Angelę Merkel, aby ukróciła, jak to określili, „bezczelne insynuacje" niektórych członków partii.

Socjaldemokraci odnieśli się do niedawnego listu, który grupa eurodeputowanych CDU i CSU napisała do ministra spraw zagranicznych Guido Westerwelle. Chadecy domagali się w nim sprawdzenia życiorysów i wypowiedzi polskich członków rady fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

W radzie nie ma jednak Polaków. Jedynym polskim partnerem fundacji był profesor Tomasz Szarota z Polskiej Akademii Nauk, który zasiadał w odrębnej radzie naukowej. Zrezygnował w miniony wtorek. Deputowany CDU Klaus Brähmig w wydanym oświadczeniu przyznał, że list chadeckich eurodeputowanych oparty był na błędnych założeniach. Mimo tego, jego zdaniem, minister Westerwelle powinien był sprawę wyjaśnić. Brähmig uznał rezygnację profesora Szaroty za „godną ubolewania".