Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Piotr Grabka 22.11.2017

Reforma sądownictwa. Projekty ustaw o KRS i SN trafią dziś pod obrady Sejmu

Posłowie zdecydowali w głosowaniu, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN trafią dziś pod obrady Sejmu. Na Konwencie Seniorów i Prezydium Sejmu zostały złożone sprzeciwy, dlatego konieczne było głosowanie.

Pod obrady trafi również projekt ograniczający handel w niedziele, a także projekt zmian m.in. w Kodeksie wyborczym i w ustawach regulujących działanie samorządów wszystkich szczebli. Głosowanie było konieczne, ponieważ były to punkty sporne.

Wcześniej posłowie PO i Nowoczesnej podnosili m.in., że nie znają treści poprawek do prezydenckich projektów i że prace nad tymi projektami odbywały się "za zamkniętymi drzwiami".

Czytaj także
Stanisław Piotrowicz 1200.jpg
Stanisław Piotrowicz: projekt ustaw o SN i KRS nie jest ostateczny

KRS po zmianach

Projekt nowelizacji ustawy o KRS zmienia sposób wyboru jej członków. Prawo do zgłoszenia kandydata na członka Rady będzie miała grupa co najmniej dwóch tysięcy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukończyli 18 lat, mają pełną zdolność do czynności prawnych i korzystają z pełni praw publicznych, a także grupa co najmniej 25 sędziów w stanie czynnym.

Członków KRS spośród grona sędziów będzie wybierał Sejm większością 3/5 głosów na wspólną, 4-letnią kadencję. Gdyby nie udało się wybrać kwalifikowaną większością 15 członków Rady, to prezydent proponuje, by parlamentarzyści głosowali imiennie. Każdy poseł miałby jeden głos.

Zmiany dotyczące SN

W ustawie o Sądzie Najwyższym Andrzej Duda zaproponował utworzenie dwóch nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która zajmie się m.in. rozpatrywaniem skarg nadzwyczajnych i sprawami z zakresu prawa publicznego oraz Izby Dyscyplinarnej, która będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. W pracach obu nowych izb będą brali udział ławnicy wybierani na 4-letnią kadencję przez Senat spośród kandydatów zgłaszanych przez obywateli. Prezydencki projekt przewiduje przejście sędziów Sądu Najwyższego obu płci w stan spoczynku po osiągnięciu wieku 65 lat. Sędziowie będą mogli jednak wystąpić do prezydenta o przedłużenie orzekania.

Ustawa wprowadza także nowy, przyspieszony tryb uchylania immunitetu sędziom, którzy popełnili najpoważniejsze przestępstwa. Nowością jest również wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej, dzięki której można będzie podważyć prawomocne, ale krzywdzące skarżących wyroki sądów.

Sejm zajmie się też zmianami w Kodeksie wyborczym

Podczas tego posiedzenia, Sejm rozpocznie też prace nad przygotowanymi przez PiS zmianami w Kodeksie wyborczym. Projekt wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zakłada likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. PiS proponuje też zmianę sposobu wybierania członków Państwowej Komisji Wyborczej. Siedmiu na dziewięciu członków PKW ma wybierać Sejm. Teraz po trzech sędziów do Komisji delegują: Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

pg