Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 02.02.2010

Powalczymy o Oscara! "Króliki przeskoczyły ocean"

"Królik po berlińsku" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego został nominowany w kategorii krótkometrażowego dokumentu.

"Królik po berlińsku" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego został nominowany w kategorii krótkometrażowego dokumentu.

- To fantastyczne, że ten film sam się obronił. Nikt nie lobbował, nikt z nas nie był też na pokazach w Stanach. To piękne, że te króliki przepłynęły ocean - powiedział w rozmowie z IAR Bartek Konopka.

Redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński jest przekonany, że polski dokument, który jest metaforą upadku muru berlińskiego, ma ogromne szanse na zdobycie Nagrody Akademii Filmowej.

Polska metafora

Fim jest metaforą upadku muru berlińskiego. Opowiada on o królikach zamieszkujących wzdłuż muru. W 1961 roku zwierzęta zostały uwięzione w pasie zieleni pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Przebywały tam aż do zburzenia muru w 1989 roku, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach historycznych. Tym sposobem berlińskie króliki podzieliły los ówczesnych mieszkańców NRD, którzy w izolacji od świata wiedli niepewny żywot pod okiem komunistycznej władzy.

Bartek Konopka przyznaje, że liczył na nominację. Młody reżyser powiedział IAR, że pomysł metafory wpadli Polacy, a nie Niemcy ponieważ dla nich te króliki były czymś oczywistym, co widzieli codziennie. Pomysł polegał na tym by opisując życie tych królików opowiedzieć o społeczeństwie socjalistycznym i o tym co się wydarzyło w Europie w 1989 roku. - powiedział IAR Bartek Konopka.


Reżyser zdradził nam swoje credo: najwyższą wartoscią jest prawda; w filmie dokumentalnym nie wolno schlebiać gustom widzów, lecz trzeba traktować ich serio.


Film otrzymał wcześniej wiele krajowych i międzynarodowych nagród. Jest koprodukcja polsko-niemiecką ale twórcami są Polacy.

Więcej nominacji

Amerykańska Akademia Filmowa przyznała nominacje do Oscara w kategorii dla najlepszego filmu. W tym roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, nominowano w tej kategorii 10, a nie 5 filmów.

Nominacje do Oscara dla najlepszego filmu otrzymały: "Avatar" Jamesa Camerona, "Hurt Locker" Kathryn Bigelow, "W chmurach" Jasona Reitmana, "Blind Side" Johna Lee Hancoka, "Precious" Lee Danielsa, "Dystrykt 9" Neilla Blomkampa, "Absolwentka" Vicky Jenson, "Odlot" Petera Doctera i Boba Petersona, "A Serious Man" Ethana i Joela Coenów, "Bękarty wojny" Quentina Tarantino oraz "Była sobie dziewczyna" Lone Scherfig.

Film nieanglojęzyczny i reżyser

Amerykańska Akademia Filmowa przyznała nominacje do Oscara. Wśród reżyserów docenieni zostali: Kathryn Bigelow - twórczyni filmu "The Hurt Locker", James Cameron za "Avatar", Quentin Tarantino za "Bękarty wojny", reżyser filmu "W chmurach" Jason Reitman oraz Lee Daniels za "Precious".

Akademia przyznała także nominacje ze najlepszy film nieanglojęzyczny. Otrzymały je: izraelski "Ajami", argentyński "El Secreto de Sus Ojos", peruwiański obraz "Gorzkie mleko", francuski "Prorok" oraz "Biała wstążka" niemieckiego reżysera Michaela Haneke'go. Ten ostatni film otrzymał wcześniej Złotą Palmę podczas Festiwalu w Cannes.

Błyszczeli na drugim planie

Amerykańska Akademia Filmowa przyznała nominacje do Oscara za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe.

Wśród aktorów pierwszoplanowych docenieni zostali: Jeff Bridges za rolę w filmie "Szalone serce", George Clooney, który zagrał w filmie "W chmurach", Colin Firth za rolę w "A single man", odtwórca roli Nelsona Mandeli w filmie "Invictus" Morgan Freeman oraz Jeremy Renner, za kreację aktorską w filmie "The hurt locker".

Nominacje za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską otrzymały: Sandra Bullock za rolę w "The blind side", Hellen Mirren za "Last Station", Carey Mulligan - odtwórczyni głównej roli w "Była sobie dziewczyna", Gabourey Sidibe za rolę w "Precious" oraz Meryl Streep za film "Julie i Julia".

Wśród aktorów drugoplanowych nominacje trafiły do: Matta Damona za rolę w "Invictus", Woody'ego Harrelsona za film "The Messenger", Christofer Plummer, który zagrał "Last station", Stanley Tucci za rolę w "Nostalgii anioła" oraz Christoph Waltz, który wcielił się w rolę nazistowskiego pułkownika w "Bękartach wojny".

Nominacje za najlepsze żeńskie role drugoplanowe trafiły do: Penelope Cruz, która zagrała w musicalu "Nine", Very Farmigi i Anny Kendrick - za film "W chmurach", Maggie Gyllenhaal, która zagrała w "Szalonym sercu" oraz Mo'Nikue za rolę w "Precious".

rk,ak,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),Joanna Sławińska