Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Daniel Czyżewski 13.12.2017

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego

We wtorek o godz. 23.40. Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 243 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość ustawowa wynosiła 231.
Posłuchaj
  • Po expose ma odbyć się przerwa, a potem - dyskusja. Głosowanie nad wnioskiem premiera o udzielenie wotum zaufania rządowi zaplanowano po północy. Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
  • Kornel Morawiecki: Polska potrzebuje wiary, pokoju i pracy (IAR)
  • Debata po expose M. Morawieckiego. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
Czytaj także

Po głosowaniu posłowie wręczyli biało-czerwone róże premierowi Morawieckiemu, który następnie podarował je b. premier Beacie Szydło. Morawieckiemu pogratulował m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 235 posłów PiS (nie wzięła udziału w głosowaniu posłanka Teresa Hałas i Jerzy Wilk), posłowie koła Wolni i Solidarni oraz 2 posłów niezrzeszonych: Jan Klawitter i Piotr Liroy-Marzec. 

Przeciw opowiedziało się 127 posłów PO, 25 posłów Kukiz'15, 22 z Nowoczesnej, 13 z PSL, 4 posłów koła UED i poseł niezrzeszony Robert Winnicki.

Morawiecki po zakończeniu głosowania długo przyjmował gratulacje na sali plenarnej, rozmawiał też z posłami, w tym dłuższą chwilę ze swoim ojcem - Kornelem Morawieckim.

Expose premiera

W trakcie swojego expose Morawiecki podkreślił, że jego rząd będzie bardzo ambitny w zmienianiu państwa i zamierza dokonać modernizacji Polski. Zapowiedział kontynuację polityki społecznej rządu Beaty Szydło i większy nakład na rozwój gospodarki oraz zwiększenie pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

czytaj więcej
prem 1200 tt.JPG
Premier w expose: program Mieszkanie Plus to sztandarowe zadanie rządu na najbliższe 10 lat

Zapowiedział też skokowy wzrost wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB, w ciągu najbliższych kilku lat. Zadeklarował, że rząd będzie szanował postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej; zapowiedział "zero tolerancji" dla przemocy oraz równość szans dla kobiet.


Premier zapowiedział powołanie Centrum Analiz Strategicznych, dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, uruchomienie Narodowego Instytutu Onkologii, Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego oraz projektu "Przyjazna Polska", który ma usuwać bariery utrudniające integrację społeczeństwa.

Morawiecki zaznaczył, że sztandarowym zadaniem rządu jest obliczony na najbliższe 10 lat program Mieszkanie plus. Duży nacisk położył również na środowisko. Wskazał, że w wielu rejonach Polski, szczególnie w Małopolsce, czy na Śląsku, ale również na Mazowszu są problemy ze smogiem.

Premier zapewnił, że rząd chce zlikwidować "ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków"; zadeklarował, że chciałby zadbać o rozwój alternatywnych źródeł energii. Zapowiedział również rozbudowę infrastruktury gazowej i utworzenie "najnowocześniejszego systemu transportowego w Europie".

Premier podkreślił również, że gwarantem bezpieczeństwa Polski jest NATO, a Stany Zjednoczone są naszym największym sojusznikiem. Wśród działań jego rządu wymienił także konsolidację państw regionu, w tym w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza, czy "prawdziwego" strategicznego partnerstwa na Wschodzie. Zadeklarował również, że jego rząd chce wspierać Polonię w różnych regionach świata.

Komentarze polityków

Ryszard Terlecki Wbrew atakom politycznych lumpów Polska jest bezpieczna i bezpieczni są jej obywatele. Wbrew kłamcom i donosicielom niechętni nam politycy w Europie muszą pogodzić się z wyborem, którego dokonali Polacy

W trakcie sejmowej debaty szef klubu PiS Ryszard Terlecki chwalił expose premiera Morawieckiego i ocenił, że dziś Polska rozwija się i jest bezpieczna. - Wbrew atakom politycznych lumpów Polska jest bezpieczna i bezpieczni są jej obywatele. Wbrew kłamcom i donosicielom niechętni nam politycy w Europie muszą pogodzić się z wyborem, którego dokonali Polacy - oświadczył.

Jak dodał, po dwóch latach reform, PiS będzie chciało skupić się na gospodarce, a do tego celu rząd poddany zostanie niezbędnej przebudowie. Jak zapowiedział skład nowego rządu zostanie wybrany przez premiera Morawieckiego i kierownictwo PiS, a poznamy go w styczniu.

TVP Info

Szef klubu PO Sławomir Neumann mówił, że Platforma "nie da się nabrać na jakieś nowe otwarcie, europejskość czy liberalizm" Morawieckiego. Według polityka PO, Morawiecki zasiada w rządzie z ludźmi, którzy szkodzą Polsce, prowadzą antyeuropejską i prorosyjską politykę.

Wtórowała mu szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, która oceniła, że Morawiecki przez ostatnie dwa lata "tkwił w podłej zmianie dla Polski". - Dwa lata niszczenia porządku prawnego, dwa lata zrywania sojuszy międzynarodowych, dwa lata drenowania kieszeni Polaków, dwa lata zastoju w inwestycjach, dwa lata chaotycznych zmian w edukacji, dwa lata dzielenia Polaków na lepszy i gorszy sort - wyliczała Lubnauer.

Co dalej z rekonstrukcją rządu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził natomiast, że obóz rządzący ubiera maskę, którą "przykrywa chorobę nienawiści". Według niego, rząd Morawieckiego nie jest rządem "zgodny narodowej", a obóz rządzący każdego dnia dzieli Polaków. "Choroba nienawiści, którą zasialiście przez te dwa lata jest waszym największym grzechem i z tego Polacy was rozliczą" - oświadczył prezes PSL.

W podobnym tonie wypowiedział się lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, który ocenił, że obóz rządzący niszczy wspólnotę, nie chce rozmawiać, dyskutować, ani słuchać argumentów. Jak stwierdził, wspólnoty nie da się zbudować w ustroju, w którym jedna, zwycięska partia ma władzę absolutną.

Ponad 130 posłów po debacie sejmowej zadawało pytania premierowi Morawieckiemu, który odpowiedział na część z nich; na pozostałe - jak zapewnił - odpowie pisemnie.

Rekonstrukcja rządu, zgodnie z zapowiedziami m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jest przewidziana na początek przyszłego roku w styczniu. 

Tak relacjonowaliśmy expose premiera i debatę ws. wotum zaufania dla rządu:

00.12

Sejm przerwał obrady, które zostaną wznowione w środę o godz. 9 rano.

23.39

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. "Za" było 243 posłów, "przeciw" - 192, żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.

23.36

Na wniosek posła Grzegorza Długiego (Kukiz'15) posłowie uczcili minutą ciszy ofiary stanu wojennego

23.29

Mateusz Morawiecki zakończył odpowiadanie na pytania posłów.

23.27

23.22

23.21

- Będziemy starali szeroko rozwinąć projekt termoizolacji budynków by wlaczyć se smogiem. To jest dobra wiadmośc dla setek domów już w najbliższych dwóch latach - dodał premier Mateusz Morawiecki.

23.16

- 422 tys. fim, które płacą CIT skorzystało z naszej obniżki - kontynuuje premier.

23.12

Premier Mateusz Morawiecki: chcemy, by tragiczna śmierć funkcjonariusza policji została wyjaśniona do końca.

23.11

Premier Mateusz Morawiecki wrócił na mównicę. 

23.10

Ostatnie pytanie zadał Grzegorz Długi (Kukiz'15): kiedy poznamy ostateczny skład rządu?

23.09

Rafał Grupiński (PO): to było pierwsze expose szefa rządu, w którym nie padło ani słowa o kulturze.

23.01

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): ile będzie kosztowało polskich przedsiębiorców upolitycznienie Sądu Najwyższego?

22.29

Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu głosowanie nad wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się około godz. 23

22.28

22.26

Michał Szczerba (PO): Panie premierze, czy podejmie pan próbę, by zatrzymać ten "harvester", który niszczy rządy prawa w Polsce.

21.44

Paweł Suski (PO): bezpieczeństwo Polski jest w opłakanym stanie. Liczę na asertywność w tej kwestii.

21.43

Adam Szłapka (Nowoczesna): pyta m.in. o kwestie śmigłowców wielozadaniowych. 

21.41

Elżbieta Stępień (Nowoczesna) pyta o prawa osób niepełnosprawnych.

21.12

20.33

Posłowie kontynuują zadawnie pytań premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

20.32

Premier Mateusz Morawiecki na koniec swojego wystąpienia: wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Polskę, starajmy się wspólnie wypracowywać najlepsze rozwiazania. Nie jesteśmy rządem tylko dla wyborców PiS. Jesteśmy rządem dla wszystkich Polaków.

20.24

20.17

20.15

20.13

20.11

- Przede wszystkim ten rząd będzie rządem kontynuacji tego wszystkiego, co znakomicie pani premier robiła. Nie starałem się skupić na tym, aby wymienić wszystkie aspekty życia. Mamy pewne priorytety i o nich mówiłem – stwierdził premier Mateusz Morawiecki, który ponownie wrócił na mównicę.

19.54

Michał Kamiński (Unia Europejskich Demokratów): głębkowo wierzę, że Pana intencje są szczere.

19.48

Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni): potrzeba nam wiary, pokoju i pracy. Wierzę, że twój rząd Mateusz te trzy rzeczy nam przybliży.   

19.46

- Nie możemy poprzeć Pana rządu, bo nie jest to rząd jedności, wspólnoty i zgody narodowej - kończy Władysław Kosiniak-Kamysz.

19.32

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL): to nie było expose, to był poczatek kampanii w wyborach samorządowych.

19.24

Ryszard Petru: Polską trzeba inaczej zarządzać, porzeba wielkiego planu odbudowy.

19.20 

- Nowoczesna nie poprze tego rządu - zakończyła swoją wypowiedź Katarzyna Lubnauer

19.15

Katarzyna Lubnauer: ktop anu dyktował ten rząd, bo według pana to połowa jest już do wyrzucenia. Zmianę jednej zasłonki na drugą nazywacie rekonstrukcją rządu. 

19.11

- Ku mojemu zaniepokojeniu w tym expose praktycznie nie było mowy o sprawach zagranicznych. Nie narysowano żadnych priorytetów polityki międzynarodowej - powiedział z mównicy sejmowej Grzegorz Długi (Kukiz'15). 

19.09

Głos zabrał Marek Jakubiak (Kukiz'15): prawo ma być proste, obligatoryjne, a przedsiębiorcy mają wiedzieć kiedy i za co płacić podatki. Trzeba ratować obywateli Polski przed "banksterką".

19.07

19.05

Paweł Kukiz: pan Morawiecki mówił o potrzebie budowania wspólnoty. Przecież panie prezesie, to wy tę wspólnotę niszczycie. 

18.45 

Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO grozi Trybunałem Stanu dla Beaty Szydło i pyta, czy dowiedziała się, czemu przestała być premierem.

18.30

Sejm wznawia obrady. Pierwszy przemawia szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki.

18.09

- To było naprawdę dobre wystąpienie, myślę, że Mateusz Morawiecki przekonał Polaków, że ma ciekawe pomysły, będzie realizował dobry program - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek odnosząc się do expose nowego premiera.

Mazurek zauważyła, że Morawiecki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że będzie kontynuował, to co rząd robił dotychczas.

- Wskazywał nowe kierunki chociażby związane ze służbą zdrowia, czy mocne położenie akcentów na rodzinę, bezpieczeństwo, na mieszkanie, na politykę zagraniczną. To jest ważne. (...) Myślę, że opozycja będzie miała problem, żeby po tym expose sensownie mówić coś i racjonalnie argumentować - podkreśliła posłanka.

Dopytywana, czy plany premiera, m.in. w zakresie służby zdrowia i Puszczy Białowieskiej, nie są "czerwoną lampką" dla obecnych szefów resortów, zaznaczyła, że "każdy premier ma swoją wizję kierowania rządem i każdy premier ma prawo do tego, by dobierać sobie współpracowników".

17.56 

- Zestaw komunałów i pobożnych życzeń; w expose trzeba mówić o planach rządu, a nie o wizji i politycznym science fiction; to nie było expose – w ten sposób wtorkowe expose premiera Mateusza Morawieckiego ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

- To był zestaw komunałów, pobożnych życzeń, to bardziej zestaw życzeń niezwiązanych z rzeczywistością - powiedział Schetyna. - Koncert życzeń, tak bym powiedział - zaznaczył szef Platformy.

Schetyna zarzucił Morawieckiemu, że nie ma planu realizacji swych "życzeń". - W expose trzeba mówić o planach rządu, a nie o wizji i politycznym science fiction. To nie było expose - ocenił lider PO.

17.26 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zarządził godzinną przerwę w obradach.

17.24

17.22 

17.20 

17.18 

17.07 

17.04 

17.01 

16.57 

16.55 

16.52 

16.48

16.37 

16.33

Szef rządu: musimy przestawić polski kapitalizm na zachodnie tory (...) nie bądźmy naiwni, silnej gospodarki nie zbudują nam inni. Liczby pokazują wszystko - udział płac polskich pracowników w Polsce to tylko 40 proc. PKB, 10 proc. niżej niż średnia unijna. Musimy wypracować naszą oryginalną drogę do nowoczensej gospodarki, jeżeli chcemy, aby Polacy zarabiali więcej.

16.31 

Premier Mateusz Morawiecki: chcemy, żeby Polska była wielka

16.25 

Premier: nie zawsze im więcej prawa, tym lepiej, w ostatnich 25 latach, postaramy się zatrzymać tę falę 

16.21

Premier Mateusz Morawiecki: kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki spolecznej

Grafika: Anna Mazur/Polskie Radio Grafika: Anna Mazur/Polskie Radio

16.19

- Moim marzeniem jest, aby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski; rząd i premier mają służyć całemu krajowi, każdemu obywatelowi Rzeczpospolitej, dla wszystkich starczy miejsca - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przedstawiając swoje expose Morawiecki, który w poniedziałek powołany został przez prezydenta Andrzeja Dudę na nowego szefa rządu podkreślił, że myślą przewodnią, która przyświeca mu przy wszystkich działaniach, jest zawołanie Stanisława Wyspiańskiego: "Polska to wielka rzecz".

Jak zaznaczył, otrzymana od prezydenta misja pokierowania rządem to dla niego "wielki zaszczyt". "Polska to dumne państwo z wielkim dorobkiem, to kraj, który nie poddał się tyranii absolutyzmu, germanizacji, rusyfikacji, nazizmu ani komunizmu. To kraj, który przeciwstawił się Holokaustowi i unikał wojen religijnych, to kraj, który odrodził się po blisko stu latach i to kraj, w którym powstała Solidarność" - mówił premier.

16.15 

Premier podziękował Beacie Szydło za dwa lata wspólnej pracy. Zaznaczył, że była premier pozostaje w rządzie i będzie dalej pracować dla Rzeczpospolitej. - To były dobre dwa lata dla Polski i polskich obywateli - mówił.

15.57

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek przed godz. 16 do Sejmu, gdzie wysłucha expose premiera Mateusza Morawieckiego.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego. Była premier Beata Szydło została wicepremierem, pozostały skład Rady Ministrów nie uległ zmianie.

15.48

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Sejmie

15.30 

Prezydent Andrzej Duda jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, jeśli chodzi o rekonstrukcję rządu. Tak mówił w rozmowie z IAR szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Minister powiedział, że zmiany będą dokonywane w porozumieniu z prezydentem.

(Film - "Według jednej z teorii to ruch przyszłościowy na wiele lat". Źródło: TVP INFO) 

Krzysztof Szczerski podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki omawia z prezydentem zarówno program działania rządu, jak i jego skład, czyli to, co planuje dokonać w ramach reorganizacji swojego gabinetu. Zaznaczył, że są to decyzje premiera Morawieckiego. "Prezydent powiedział wczoraj na inauguracji tego rządu, że jest to dobry obyczaj, który wprowadził premier Morawiecki, że osobiście jako premier będzie dokonywał przeglądu swojego własnego rządu i dopiero po nim, po rozmowie z ministrami, po tym, jak rozpozna z perspektywy premiera funkcjonowanie poszczególnych części administracji rządowej, będzie proponował, dokonywał czy sugerował jakiekolwiek zmiany", mówił szef gabinetu prezydenta.

14.30

- Oczekuję, że expose syna wzniesie się ponad partyjne podziały - powiedział  ojciec premiera Mateusza Morawieckiego Kornel Morawiecki (WiS). Dodał, że najważniejszym wyzwaniem nowego rządu jest scalenie społeczeństwa. 

Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek został powołany na urząd premiera, we wtorek o godz. 16 wygłosi w Sejmie expose. Kornel Morawiecki był pytany w radiu RMF FM, "co chciałby usłyszeć" podczas wystąpienia syna. 

- Chciałbym usłyszeć od niego słowa nadziei, wyzwania. Chciałbym, żeby powiedział na przykład, że zbudujemy Polskę naszych marzeń, Polskę solidarną, uczciwą, prawą. Oczekuję, że to jego expose wzniesie się ponad partyjne podziały - odparł. 

dcz/koz