Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Karina Duczyńska 18.01.2018

Spędził na łańcuchu 13 lat. "To nie złamało jego pogody ducha"

To historia jak z psiego koszmaru. Tofik został adoptowany już jako szczeniak. Po 13 latach zwrócono go do schroniska i dopiero wtedy okazało się, że cały ten czas pies prawdopodobnie spędził… na łańcuchu.

morris i pani 1200.JPG
Szczęście na czterech łapach. Jak zmieniło się życie Morrisa?

Pracownicy schroniska zorientowali się, kiedy i w jakich okolicznościach Tofik został adoptowany dzięki specjalnemu chipowi, który wszczepiono wcześniej psu. - Człowiek, który teraz go przyprowadził, traktował go jak przedmiot. Postawił psa w naszym biurze, podpisał papiery i wyszedł - opowiada Aleksandra Prochocka, wolontariuszka, która opiekuje się Tofikiem na co dzień. - Zanim wyszedł przyznał się, że trzymał tego psa na łańcuchu, a teraz przeprowadza się z domu do bloku, a tam przecież nie ma łańcuchów, więc już "nie będzie miał warunków"…


Oficjalny baner akcji "Szczęście na czterech łapach" Oficjalny baner akcji "Szczęście na czterech łapach"

Tofik ma dziś 15 lat, waży 20 kg i sięga wolontariuszom do wysokości kolan. Z racji wieku i trudnych przeżyć, jego wzrok i słuch nie są tak sprawne, jak dawniej. Jak jednak przyznaje jego opiekunka, człowiek, który zamiast się nim opiekować, uwięził go, nie złamał jego pogody ducha. - Tofik jest po prostu fajnym psem. Jest radosny, bardzo energiczny i przyjacielski wobec człowieka, choć nieco wycofany w kontaktach z innymi psami - mówi Aleksandra Prochocka.


Jaki byłby, gdyby nie jego trudne doświadczenia życiowe? Co w życiu psów, które podobnie jak Tofik trafią do nieodpowiedzialnych opiekunów, zmieni nowa ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach? [WIDEO]

ZOBACZ TAKŻE: "Cierpienie i frustracja". Co przeżywają psy na łańcuchach? >>>

***

Portal Polskieradio.pl dołącza do grona przyjaciół Schroniska na Paluchu. Wspólnie ruszamy z cyklem "Szczęście na czterech łapach", zachęcającym warszawiaków i nie tylko do adopcji bezdomnych zwierząt. W ramach cyklu przez pół roku, co dwa tygodnie na stronie internetowej Polskiego Radia pojawiać się będą teksty i materiały wideo przedstawiające historie podopiecznych Schroniska na Paluchu.

***

Jeśli chcecie dać Tofikowi nowy dom, albo macie w domu przyjaciela, którego adoptowaliście ze schroniska i chcielibyście podzielić się z nami Waszą historią - piszcie do nas na adres czterylapy@polskieradio.pl.

kd