Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 21.04.2010

Pogrzeby zabitych pod Smoleńskiem. Żegnamy 15 osób

Kolejne pogrzeby po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W środę pożegnaliśmy 15 osób, wśród nich szefa Sztabu Generalnego Franciszka Gągora, byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posła PO Sebastiana Karpiniuka, legendę Solidarniości Annę Walentynowicz, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygłę, wiceszefa dyplomacji Andrzeja Kremera.

W Warszawie na Wojskowych Powązkach zostali pochowani: generał Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Przemysław Gosiewski, poseł, wiceprzewodniczący PiS oraz Dariusz Jankowski, urzędnik Zespołu Obsługi Organizacyjnej Kancelarii Prezydenta.

Na Starych Powązkach spoczęli: Katarzyna Piskorska, przedstawicielka Rodzin Katyńskich i aktor Janusz Zakrzeński.

Na cmentarzu w Ciechanowie pochowano Janinę Fetlińską, senatora PiS.

Sebastian Karpiniuk, poseł PO, został pochowany w Kołobrzegu.

W Krakowie odbył sie pogrzeb Andrzeja Kremera, wiceministra spraw zagranicznych oraz Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.

W Gdańsku odbyły się pogrzeby: Anny Walentynowicz, założycielki Wolnych Związków Zawodowych i Macieja Płażyńskiego, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

W środę pochowano też funcjonariuszy BOR: w Ząbkach pod Warszawą Jarosława Florczaka, w podwarszwskim Komorowie Artura Francuza a Marek Uleryk, został pochowany w Dziewierzewie koło Kcyni w województwie kujawsko-pomorskim.

ICH POŻEGNALIŚMY 21 KWIETNIA

Gen. Franciszek Gągor


Gen. Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Pogrzeb poprzedziła msza św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów na Bemowie.

59-letni Gagor szefem Sztabu Generalnego był od lutego 2006 r. Przygotowywał polską armię do NATO, pracował nad nową koncepcją strategiczną Sojuszu i był niemal pewnym kandydatem na szefa Komitetu Wojskowego NATO. To za jego kadencji polska armia z poboru przeszła na zawodowstwo. "Jeden z najzdolniejszych dowódców wojskowych w Europie. Mieliśmy wspólnie plany, plany ważne dla niego i dla Polski, ale także dla Europy, związane z jego osoba. Nie doczekał ich realizacji" - mówił premier Donald Tusk podczas powitania trumny z jego ciałem.

General urodził się w 1951 r. w Koniuszowej pod Nowym Sączem. W 1973 r. skończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych; był tez absolwentem filologii angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1988 r. obronił doktorat w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. Ukończył tez studia w Akademii Obrony NATO w Rzymie i Podyplomowe Studia Strategiczno-Operacyjne na Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. W 1991 r. był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w operacji "Pustynna Burza" w Iraku.

Aleksander Szczygło, szef BBN

Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Miał 47 lat.

Szczygło był wieloletnim, jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim, na początku lat 90. był asystentem L. Kaczyńskiego, który sprawował wówczas mandat senatora OKP.

Był posłem Sejmu IV, V i VI kadencji, szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ministrem obrony w szadzie PiS. Jako szef BBN koncentrował się na profesjonalizacji armii.

Sebastian Karpiniuk

Na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu został pochowany poseł Platformy Obywatelskiej Sebastian Karpiniuk.

Poseł spoczął obok swojej przedwcześnie zmarłej mamy Danuty. Rodzinny grobowiec znajduje się w pobliżu miejsca pochówku gen. bryg. Dariusza Maciąga i płk. Wojciecha Maniewskiego - ofiar katastrofy wojskowego samolotu transportowego CASA, który rozbił się w 2008 r. pod Mirosławcem.

W uroczystościach pogrzebowych Sebastiana Karpiniuka wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. W ostatniej drodze tragicznie zmarłemu posłowi towarzyszyło ponad 100 parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej.

Przemysław Gosiewski

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie został pochowany wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski. Msza żałobna została odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim..

Wcześniej trumna z ciałem Gosiewskiego została przewieziona do Warszawy z Kielc. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego oddawali w poniedziałek hold przed trumną z jego ciałem w bazylice katedralnej w Kielcach. Wielu mieszkańców regionu uczestniczyło w dzisiejszej uroczystości.

Gosiewski od 2001 roku związany był z regionem świętokrzyskim. Organizował struktury PiS w tym województwie. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskał w okręgu świętokrzyskim najlepszy indywidualny wynik.

Przemysław Gosiewski był dwukrotnie szefem klubu PiS, wicepremierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnim czasie został wiceprezesem PiS i kierował partyjnym Zespołem Pracy Państwowej. Koledzy podziwiali go za pracowitość, nazywali go "tytanem pracy".

Janina Fetlińska

W Ciechanowie odbyły się uroczystości pogrzebowe senator PiS Janiny Fetlińskiej. Była pielęgniarką, ciechanowską radną, działaczką PiS. Z ramienia tej partii dwukrotnie pełniła mandat senatorski.

W przeszłości pracowała w Ciechanowie w szpitalu wojewódzkim kierując ośrodkiem doskonalenia kadr. Była członkiem towarzystw naukowych i społecznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Obroniła pracę doktorską - był to pierwszy doktorat pielęgniarki w dziedzinie nauk medycznych w Polsce. Napisała pracę habilitacyjną w Zakładzie Historii Nauki PAN, której nie zdążyła już obronić.

Pozostawiła męża i syna. Pochowana została w Ciechanowie na Cmentarzu Komunalnym.

Maciej Płażyński


W gdańskiej Bazylice Mariackiej odbyły się uroczystości żałobne byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego. W mszy pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, abp Sławoja Leszka Głódzia, uczestniczyło wielu biskupów.

W uroczystościach pogrzebowych Macieja Płażyńskiego brali udział m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

Maciej Płażyński został pochowany w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. Sarkofag, wykonany zostanie z czarnego granitu, stanął na posadzce. Znajduje się na nim napis: "Maciej Płażyński 1958-2010 marszałek Sejmu RP". Płażyński, ostatnio poseł niezrzeszony, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, w latach 1990-96 był pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim.

Andrzej Kremer

W Krakowie pożegnano wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Kremera.

Kremer był prawnikiem, związanym nieprzerwanie z resortem spraw zagranicznych od 1991 r. Był m.in. konsulem generalnym RP w Hamburgu. Od dwóch lat był wiceministrem spraw zagranicznych odpowiedzialnym za sprawy prawne, traktatowe i konsularne. To on ze strony polskiej negocjował, a później parafował polsko-amerykańskie porozumienie o stacjonowaniu w Polsce bazy antyrakiet.

Był autorem artykułów naukowych z zakresu prawa rzymskiego, prawa dyplomatycznego i konsularnego oraz prawa międzynarodowego publicznego. Pozostawił żonę i trzech synów. Kremer pochowany został w alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Andrzej Sariusz-Skąpski


Andrzej Sariusz-Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich był synem Bolesława Skąpskiego - prokuratora zamordowanego w Katyniu w 1940 r., inżynierem budownictwa wodnego, przez lata związany był z Zakopanem, gdzie m.in. kierował Domem Turysty PTTK.

Od roku 1989 włączył się w powstający oddolnie ruch Rodzin Katyńskich, współtworząc Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie. Od 1993 uczestniczył w pracach Federacji Rodzin Katyńskich, sprawując tam rożne funkcje - w 2006 r. został prezesem tej organizacji. Do Katynia pojechał po raz pierwszy, gdy tylko stało się to możliwe - w 1989 r. Od tego czasu jeździł tam każdego roku. Został pochowany na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Anna Walentynowicz


Uroczystości pogrzebowe założycielki Wolnych Związków Zawodowych, legendarnej działaczki "Solidarności", Anny Walentynowicz odbyły się w Gdańsku. Walentynowicz została pochowana na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Wcześniej - o godz. 10 w kościele parafialnym zmarłej - Kolegiacie pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku - Wrzeszczu miała miejsce msza święta w intencji Walentynowicz. Był na niej obecny Lech Wałęsa.

Anna Walentynowicz przez wiele lat pracowała jako suwnicowa w Stoczni Gdańskiej. W sierpniu 1980 r. na piec miesięcy przed odejściem na emeryturę rozwiązano z nią umowę o pracę. Zadanie przywrócenia jej do pracy stało się pierwszym postulatem strajku, który rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej i - wraz z innymi protestami, doprowadził do powstania "Solidarności".

Dariusz Jankowski


Na warszawskich Powązkach pochowany został Dariusz Jankowski urzędnik Zespołu Obsługi Organizacyjnej Kancelarii Prezydenta. Żałobna msza św. została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Jankowski zginał w sobotniej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Specjalizował się w organizacji wizyt prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wschód. Osierocił żonę i dwoje dzieci.

Katarzyna Piskorska

Uroczystości pogrzebowe zmarłej tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Katarzyny Piskorskiej, przedstawicielki Rodzin Katyńskich odbyły się w Warszawie.

Msza święta odprawiona została w kościele pw. św. Karola Boromeusza, po której nastąpiło złożenie trumny do grobu rodzinnego na Starych Powązkach w Warszawie.

Janusz Zakrzeński

Uroczystości pogrzebowe zmarłego tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem aktora Janusza Zakrzeńskiego odbyły się w Warszawie.

W południe w Archikatedrze św. Jana została odprawiona msza św. w intencji Zakrzeńskiego. Artysta został pochowany na Starych Powązkach.

Jarosław Florczak

Płk Jarosław Florczak został pochowany na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Piłsudskiego w Ząbkach pod Warszawą. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Florczak urodził się w 1969 r. w Warszawie. W BOR służył od 21 lat. Trzy lata temu przeszedł na emeryturę. Wrócił jednak, gdy poprosił go o to obecny szef BOR Marian Janicki. Podczas wyjazdu do Katynia nadzorował i koordynował akcje BOR. Prywatnie pasją Florczaka była siatkówka. Grał w nią w reprezentacji BOR i - jak podkreślają jego koledzy - był znakomitym zawodnikiem. Lubił też piłkę nożną, był kibicem Legii. Osierocił córkę.

Artur Francuz

Ppor. Artur Francuz został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Komorowie pod Warszawą. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Urodził się w 1971 r. w Warszawie. W BOR służył od 18 lat. Od wielu lat ochraniał ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, był tez jego adiutantem i kierowcą. Francuz, przekornie nazywany przez kolegów "Hiszpanem", chciał polecieć do Katynia, ale początkowo nie było dla niego miejsca; w końcu okazało się, że może lecieć. Osierocił córkę i syna.


Marek Uleryk


Na cmentarzu w Dziewierzewie kolo Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie) został pochowany ppor. Marek Uleryk, funkcjonariusz BOR. Zadaniem oficera BOR było czuwanie nad bezpieczeństwem prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Jego pasją były skoki spadochronowe.


ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP