Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Grabka 18.01.2018

Sondaż CBOS: wzrost poparcia PiS, Nowoczesna mocno w dół, PO i Kukiz'15 też tracą

Według przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego sondażu CBOS, największe poparcie wyborów ma PiS (44 proc.). Na drugim miejscu jest PO (15 proc.). Do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.).

Oznacza to, że od grudnia ub.r. PiS zyskał 3 punkty proc. poparcia; o tyle samo spadły notowania Platformy. 5 punktów proc. poparcia straciła od czasu ostatniego badania Nowoczesna, wracając tym samym do notowań zbliżonych do tych uzyskiwanych w drugiej połowie zeszłego roku (11 proc. poparcia uzyskane w grudniu było pierwszym dwucyfrowym wynikiem tego ugrupowania w sondażach CBOS od 2016 r.). O 2 punkty proc. spadł w ostatnim miesiącu odsetek zwolenników Kukiz'15.

Pod progiem wyborczym, z poparciem 4 proc. badanych, ulokowałyby się - według CBOS - PSL i SLD (w przypadku obu partii to o 1 punkt proc. więcej niż w poprzednim sondażu). Do Sejmu nie dostałyby się również Partia Razem (3 proc. - 1 punkt proc. więcej niż w grudniu) i Wolność (2 proc. - bez zmian w porównaniu z poprzednim sondażem).

Badanie na próbie 951 osób

15 proc. ankietowanych nie było zdecydowanych, na kogo oddać głos (2 punkty proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu).

Jednocześnie intencję wzięcia udziału w wyborach wyraziło 71 proc. badanych - o 3 punkty proc. więcej niż w grudniu - a 15 proc. nie umiało określić, czy poszłoby do głosowania (wzrost o 1 punkt proc.). 14 proc. respondentów zadeklarowało z kolei, że na pewno nie wzięłoby w nim udziału. Jak wskazuje CBOS, oznacza to spadek odsetka deklarujących absencję o 4 punkty proc. w stosunku do grudnia oraz "najniższą wartość spośród notowanych w ostatnich latach".

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 9–17 stycznia 2018 roku na liczącej 951 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Preferencje partyjne badane były w grupie 673 osób deklarujących udział w wyborach.

pg