Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 16.05.2010

Powodzie i wichury na Węgrzech i Słowacji

Węgry zmagają się z powodzią. Kilkanaście rzek przekroczyło stany alarmowe. Ewakuowano dziesiątki osób. Straż pożarna interweniowała w 350 przypadkach. Zalana jest stolica Słowacji, Bratysława.

W północnych i w środkowych Węgrzech obowiązuje najwyższy czerwony alarm zagrożenia powodziowego. Gyorgi Szentes - rzecznik Państwowego Komitetu Przeciwpowodziowego powiedział, ze najgorsza sytuacja panuje 100 km na północ od Budapesztu, przy granicach ze Słowacją.

Żywioł spowodował śmierć mieszkańca miasta Miszkolc na północnym wschodzie Węgier.

Mężczyzna zmarł z ran, jakie odniósł, gdy na jego dom osunęły się zwały podmytej ziemi, grzebiąc go wraz z dwojgiem dzieci. Mimo że ratownicy wydobyli całą trójkę, rany mężczyzny okazały się śmiertelne - podała policja.

Burmistrz Miszkolca ogłosił stan wyjątkowy w mieście, gdzie wiele ulic pozostawało w niedzielę pod wodą, gdy zaczęły wylewać dwie rzeki.

Do walki z żywiołem zmobilizowano straż miejską i różne służby. Wiele rodzin ewakuowano. W celu obrony przed wodą układane są worki z piaskiem - poinformował rzecznik straży pożarnej.

Burze powaliły drzewa na tory w zachodnich Węgrzech, powodując przerwy w ruchu kolejowym. Opóźnienia w kursowaniu pociągów będą trwały aż do poniedziałku wieczór, ponieważ - jak podała informacja kolejowa - pociągi jeżdżą z ograniczoną prędkością i często mają objazdy.

Woda zalewa Estregom, Vesprem, Somon, Komarom. Przystąpiono do ewakuacji kilkudziesięciu gospodarstw rolnych. Deszcz nadal pada. Synoptycy ostrzegają, że w okolicach Balatonu po południu wichura może osiągnąć nawet 110 km na godzinę.

Austria

Nawałnica, która przeszła przez austriacki Burgenland zatopiła bądź uszkodziła wiele jachtów i łodzi na jeziorze Neusedler przy granicy z Węgrami.

Słowacja

Powodzie nękają również południową, północną i wschodnią Słowację. Zalane są ulice Bratysławy. Stan zagrożenia ogłoszono w dziewięciu regionach kraju w tym przy granicach z Polską na Liptovie i Orawie. Najsilniejsze opady spodziewane są właśnie w tym rejonie.
Wylewają miejscowe potoki.

Na lokalnych drogach kierowcy muszą uważać na podtopienia i uszkodzone mosty. Na drogach leżą powalone drzewa. W ciągu kilku godzin przy granicach z Polską spadło 40 litrów wody na metr kwadratowy. Może spaść kolejne 40 litrów.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)