Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marek Grabski 05.02.2018

Apel Beaty Szydło. "Nieważne, czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji"

"Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami, nieważne, czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji. Ważne, czy bronisz Polski" - napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło. Podkreśliła, że "Polska to nasz wspólny obowiązek".

"Nasza wspólna historia, teraźniejszość i przyszłość. Walczymy o prawdę. Wspieramy rząd @MorawieckiM" - możemy przeczytać na Twitterze wicepremier Beaty Szydło.

Czytaj także:
pap_jacek1200.jpg
Jacek Czaputowicz: jesteśmy najbardziej proizraelskim państwem w całej Unii Europejskiej

Na wpis byłej premier zareagował między innymi Marek Borowski. "Proszę nie uprawiać tu moraln.szantażu! Wpakowaliście nas wszystkich w kłopoty, forsując absurd.ustawę. Nie tak się broni godności narodu. Zaszkodziliście Polsce. Powinniście szybko znowelizować tę nieszczęsną ustawę, co można już było zrobić w Senacie, choćby przyjmując moją poprawkę" - (pisownia oryginalna - przyp. red.) podkreślił senator niezrzeszony.


Senat w ubiegłym tygodniu zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizacja, jeszcze przed poparciem jej przez Senat, wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Izraela Anna zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". O ponowne przeanalizowanie noweli zaapelował amerykański Departament.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>


Polskie MSZ wyjaśniało, że celem nowelizacji jest "walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście". Sens wprowadzenia nowych przepisów wyjaśniał też na spotkaniu z zagranicznymi mediami premier Mateusz Morawiecki. - Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust i nie pozwolimy używać frazy "polskie obozy śmierci". Popieram ustawę o IPN, ona nie ogranicza wolności słowa - mówił szef rządu.

PAP/mg