Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marek Skalski 16.04.2018

Prezydencki minister: w sprawie konstytucji powinni się wypowiadać nie tylko prawnicy i eksperci, ale też zwykli ludzie

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy, by w sprawie konstytucji wypowiedział się przede wszystkim naród, ten głos jest najważniejszy i decydujący - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odnosząc się do Ankiety konstytucyjnej 2017 zaprezentowanej przez PiS.

- Debata konstytucyjna toczy się w Polsce od wielu lat. Nas wszelkie tego typu przedsięwzięcia bardzo cieszą, bo w sposób naturalny wpisują się one w zapowiadane przez prezydenta referendum konsultacyjne w sprawie zmiany konstytucji, które planowane jest w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział dziennikarzom minister Mucha, który jest koordynatorem zapowiedzianego w maju ubiegłego roku przez prezydenta referendum konsultacyjnego w sprawie zmiany konstytucji.

Minister podkreślił, że miał kontakt z profesor Anną Łabno, która dziś zaprezentowała wyniki ankiety. - Znana nam była ta inicjatywa Ankiety Konstytucyjnej 2017. To jest tego rodzaju inicjatywa, która polegała na sformułowaniu pytań przez ekspertów, konstytucjonalistów współpracujących z PiS i udzieleniu odpowiedzi przez ekspertów, którzy byli skupieni także i w zespole prof. Jana Majchrowskiego - zaznaczył wiceszef Kancelarii. Zespół te powołany został w marcu 2016 r. z inicjatywy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zespół, który miał wypracować propozycje w sprawie kompromisu dotyczącego sporu wokół TK

Jak dodał Paweł Mucha, wypowiedzi ekspertów są na pewno bardzo istotne w debacie na temat zmian w konstytucji. - Dla nas kluczowe jest - to jest rdzeń inicjatywy prezydenta - żeby w sprawach dotyczących materii konstytucyjnej nie wypowiadali się tylko konstytucjonaliści i prawnicy, tylko, żeby wypowiedział się naród. Stąd idea głosowania powszechnego, które będzie referendum ogólnokrajowym - podkreślił prezydencki minister.

"Niech się wypowie naród"

Podkreślił, że prezydent chce, by w sprawie konstytucji wypowiedział się suweren czyli naród. - I ten głos jest głosem decydującym, który jest najważniejszy w toku tej dyskusji - oświadczył Paweł Mucha.

W prezentacji Ankiety Konstytucyjnej 2017, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie, wzięli udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Opracowanie zawierające wyniki ankiety konstytucyjnej liczy ponad 260 stron; prof. Łabno tłumaczyła, że biorący udział w ankiecie eksperci musieli odpowiedzieć na kilkanaście szczegółowych pytań. Jak dodała, ankieta dotyczyła czterech głównych zagadnień: zasad konstytucji, statusu jednostki, systemu rządów oraz sądów.

 

ms