Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Kurek 26.04.2018

Prezydent: trzeba wiek emerytalny zabezpieczyć w konstytucji

- Jest zdecydowany głos, że trzeba takie kwestie podstawowe, jak wiek emerytalny, zabezpieczyć w konstytucji - powiedział w czwartek w TVP prezydent Andrzej Duda po kongresie "Wspólnie o konstytucji na Narodowym".

Prezydent podkreślił, że czwartkowy kongres to podsumowanie dotychczasowych działań dot. referendum konstytucyjnego. Jak ocenił, w trakcie konsultacji zdecydowana większość ankietowanych Polaków opowiedziała się za zmianą konstytucji.

Jak dodał, obecnie mija 21 lat od przyjęcia konstytucji z 1997 r., która - jak mówił - w jego odczuciu jest konstytucją "czasu przejściowego". Prezydent ocenił, że w konstytucji powinny znajdować się zapisy dot. członkostwa Polski w UE i NATO.

Nowa konstytucja - według prezydenta - powinna być przygotowana według wskazań obywateli. Poinformował również, że w trakcie debat tematycznych dot. konstytucji, które odbywały się zarówno w poszczególnych miastach jak i Pałacu Prezydenckim, poruszano kwestie dotyczące m.in. wsi i rolnictwa, bezpieczeństwa zdrowotnego, spraw społecznych i kwestii ustrojowych.

- Padały ważne postulaty, wynikające z życia, z doświadczeń niedawnych ostatnich lat, kiedy można było zwykłą większością głosów zmienić wiek emerytalnych, mimo protestów, mimo żądania referendum - powiedział prezydent.

- Jest zdecydowany głos, że trzeba takie kwestie podstawowe, jak wiek emerytalny w konstytucji zabezpieczyć, żeby tego nie była można tak ot, dowolnie sobie zmienić zwykłą większością parlamentarną, bez głębszej refleksji - podkreślił Andrzej Duda.

"Uważam, że nowa konstytucja mogłaby być gotowa na 2021 rok"

- Uważam, że nowy akt prawny, akt konstytucyjny, mógłby być gotowy na 2021 r., czyli po trzech latach przygotowań i po jego uchwaleniu, byłby zatwierdzany w referendum - powiedział w czwartek w wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że pierwszym krokiem w ewentualnej zmianie konstytucji, byłoby referendum konsultacyjne, w którym Polacy wskazaliby "kierunki, w jakich uważają, że powinny pójść zmiany ustrojowe w Polsce" oraz które elementy powinny być zawarte w konstytucji lub wzmocnione.

 - To ma być wskazówka dla ekspertów i polityków - w jaki sposób powinna być przygotowana nowa konstytucja, czy zmiany w obecnej konstytucji - powiedział Andrzej Duda.

- Te zmiany, wiadomo, wymagają czasu na opracowanie, przygotowanie, ale ja uważam, że mogłoby być tak, że ten nowy akt prawny, akt konstytucyjny, byłby gotowy na 2021 r., czyli po dwóch, trzech latach przygotowań i po jego uchwaleniu, byłoby to zatwierdzane w referendum, tym razem konstytucyjnym, gdzie już moglibyśmy - wszyscy Polacy spojrzeć na całość, jak to zostało ostatecznie sformułowane i wtedy odpowiedzieć na pytanie, czy to realizuje nasze oczekiwania czy też nie - dodał prezydent

pkur