Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Krzysztof Plona 05.06.2018

Prezydent: nie ulegajmy pokusom egoizmu, warto, by Berlin słuchał Warszawy

- Europa, a w niej Polska i Niemcy, jest bezpieczna, gdy Berlin i Warszawa dostrzegają się nawzajem, respektują i potrafią współpracować - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji dotyczącej relacji polsko-niemieckich. Nie ulegajmy pokusom egoizmu i dominacji - apelował.
Posłuchaj
  • Po rozmowach prezydentów Polski i Niemiec (IAR)
Czytaj także

Prezydenci obu państw spotkali się na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji konferencji "Polska i Niemcy w Europie", zorganizowanej w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Niemiec wziął w niej udział, w związku z dwudniową wizytą, jaką odbywa w stolicy Polski.

Frank-Walter Steinmeier zwracał uwagę na jednoczącą rolę Unii Europejskiej, która złączyła Polskę i Niemcy nie tylko ze względów ekonomicznych.

Jesteśmy wolni, ponieważ z wolnej woli połączyliśmy się w Unii Europejskiej. I to nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też dlatego, że wiedzieliśmy, że odpowiedź na nowe wyzwania globalne będzie ponad siły pojedynczych państw narodowych. Mamy wiele do stracenia, jeżeli załamie się spójność Unii Europejskiej, wtedy nikt z nas nie zyska więcej narodowej siły przebicia. Wręcz przeciwnie - wszyscy ją utracimy - mówił Steinmeier.

Wspólna historia polsko-niemiecka to nie tylko wojny

Prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że nie byłoby upadku muru berlińskiego, gdyby nie heroiczna walka Polaków z władzami komunistycznymi.

Dopiero wyzwolenie się Polski dokonane m.in. dzięki Solidarności i oporowi społeczeństwa, którego ducha budował św. Jan Paweł II, umożliwiło zburzenie berlińskiego muru. Był to czas, kiedy Niemcy z nadzieją patrzyli nie na Moskwę, ale na Warszawę i na przemiany zachodzące wówczas w Polsce. Razem, współpracując, wyprowadziliśmy też z naszych terenów armię radziecką, której nigdy nikt do nas nie zapraszał - mówił Duda.

Jednocześnie prezydent Polski zauważył, że nie bylibyśmy teraz w Unii Europejskiej czy NATO bez wsparcia naszych zachodnich sąsiadów.

To były wielkie sukcesy wolnego świata i są one naszym wspólnym dziełem. Lekcja płynąca z tych doświadczeń jest jasna: w obliczu wspólnych wyzwań musimy podejmować takie działania, które będą uwzględniać wspólne dobro, a nie partykularne interesy - zaznaczył Andrzej Duda.

Trudna lekcja

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że ostatnie 100 lat naszej wspólnej historii nie było łatwe dla obu narodów.

- Lekcja, płynąca z ostatnich 100 lat jest trudna, ale inspirująca. Europa, a w niej Polska i Niemcy, jest bezpieczna, gdy Berlin i Warszawa dostrzegają się nawzajem, respektują i potrafią współpracować - podkreślił prezydent. 

Andrzej Duda zaznaczył, że katastrofy geopolityczne groziły Europie w momencie, kiedy jedne państwa nie liczyły się z innymi. 

- Tak było, gdy w różnych stolicach, zwłaszcza w Berlinie i Moskwie, pojawiała się pokusa ustanowienia porządku europejskiego kosztem innych państw - stwierdził prezydent.

- Tak było, gdy wkrótce po odzyskaniu niepodległości przez Polskę napadli na nią bolszewicy, licząc na wzniecenie rewolucji komunistycznej nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w Niemczech i innych krajach Europy. Gdyby wówczas nie geniusz wojskowy i wielka ofiarność Polaków, historia demokratycznych Niemiec i niepodległej Polski mogłaby skończyć się już po dwóch latach. W 1920 roku Polska obroniła siebie, Niemcy i całą Europę - oświadczył prezydent Duda.

Trójkąt Weimarski ważny dla Europy

Trójkąt Weimarski pozostaje ważnym forum w kontekście szukania narzędzi, które pozwolą zwiększyć efektywność UE. Przygotowanie dobrych propozycji w tym formacie mogłoby dać nowy impuls procesowi zmian w Unii - powiedział na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent zaznaczył, że w kontekście szukania narzędzi, które pozwolą zwiększyć efektywność funkcjonowania UE, ważnym forum pozostaje Trójkąt Weimarski. 

- Polska, Niemcy i Francja wnoszą do Trójkąta Weimarskiego specyfikę poglądów różnych regionów Europy. Chcemy razem z Niemcami i Francją uczestniczyć w wypracowaniu rozwiązań, które zapewniałyby Unii Europejskiej rzeczywistą jedność, spójność i równowagę - powiedział Andrzej Duda. 

Prezydent zaznaczył także, że zarówno dla Polski, jak i dla Niemiec gwarantem bezpieczeństwa są Stany Zjednoczone. Według Andrzeja Dudy, i Polska i Niemcy powinny starać się, by relacje transatlantyckie były jak najlepsze.

- Jestem przekonany, że dysponujemy wieloma instrumentami, by budować Europę jako silną i skuteczną strukturę w XXI wieku. Nasza zdolność do efektywnego działania na arenie globalnej będzie większa, jeśli będziemy wzmacniać więzi ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział Duda. 

kpln