Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 07.06.2018

Bruksela: NATO utworzy nową strukturę dowodzenia

Jest decyzja o nowej strukturze dowodzenia NATO. Podjęli ją ministrowie obrony krajów Sojuszu na dwudniowym spotkaniu w Brukseli. Zmiany mają sprawić, że żołnierze NATO szybko i sprawnie zostaną przerzuceni w miejsce ewentualnego konfliktu.
Posłuchaj
  • NATO utworzy nową strukturę dowodzenia. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Szefowie resortów obrony zdecydowali, że Sojusz utworzy dwa nowe dowództwa logistyczne. Poinformował o tym w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Zdecydowaliśmy o utworzeniu dowództwa na Atlantyk w Norfolk w Stanach Zjednoczonych i dowództwa w Ulm w Niemczech. Musimy być pewni, że oddziały znajdą się na czas w odpowiednim miejscu. Te dowództwa będą kluczowe dla przemieszczania się wojsk zarówno przez Atlantyk, jak i po Europie - tłumaczył.

Ministrowie zdecydowali też o zwiększeniu gotowości bojowej wojsk w krajach członkowskich. Nowy plan nazwany został 4 x 30. Zakłada, że do 2020 roku państwa Sojuszu mają mieć do dyspozycji 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

- Nie chodzi tutaj o nowe siły, ale o podniesienie gotowości sił, które już są. To pokazuje naszą determinację, aby w Sojuszu zaszczepić kulturę gotowości - dodał Jens Stoltenberg.

NATO ma też utworzyć nowe centrum do walki w cyberprzestrzeni.

Dzisiejsze decyzje mają jeszcze zatwierdzić przywódcy z krajów NATO na planowanym w połowie lipca szczycie w Brukseli. Wówczas zmiany zaczną wchodzić w życie.

Nowa struktura dowodzenia to kolejna odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji. Po aneksji Krymu i wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy, NATO zdecydowało o utworzeniu nowych sił szybkiego reagowania oraz o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich dodatkowych oddziałów wojsk.

Na spotkaniu w Brukseli Polskę reprezentuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

mr