Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Daniel Czyżewski 02.07.2018

Szef MON: Andrzejczak jest dowódcą, z którym przeprowadzimy proces zmian w Wojsku Polskim

Generał Rajmund Andrzejczak jest dowódcą, z którym mam nadzieję przeprowadzimy proces zmian w Wojsku Polskim, żeby było ono liczniejsze, wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz by zacieśniło relacje w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wręczył gen. Rajmundowi Andrzejczakowi akt mianowania na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył także akt odwołania ze stanowiska dotychczasowemu Szefowi Sztabu Generalnego generałowi Leszkowi Surawskiemu, któremu podziękował za 38 lat pracy w armii. 

"To dowódca o dużym doświadczeniu"

Błaszczak podkreślił w poniedziałek podczas uroczystości przekazania obowiązków nowemu szefowi Sztabu Generalnego WP, że Andrzejczak to oficer wyróżniający się w Wojsku Polskim.  - To dowódca o dużym doświadczeniu - ocenił. - Jest dowódcą, z którym mam nadzieję przeprowadzimy proces zmian w Wojsku Polskim zmierzający do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w nowoczesny sprzęt, żeby Wojsko Polskie jeszcze mocniej zacieśniło relacje w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział szef MON. Jak mówił, oczekuje od nowego szefa Sztabu zaangażowania, służby i tego, że będzie wprowadzał w życie nasze wspólne cele, że będzie starał się, aby Wojsko Polskie było jeszcze lepiej oceniane, niż jest dotychczas. 

Następuje pokoleniowa zmiana warty na kluczowym stanowisku

Błaszczak podziękował też ustępującemu szefowi Sztabu gen. Leszkowi Surawskiemu. - Chciałbym przede wszystkim podziękować panu generałowi Leszkowi Surawskiemu za pełnienie tej funkcji, za zaangażowanie, za poświęcenie, za pracę, za służbę, bo to jest odpowiednie słowo - zaznaczył. - Dziękuję za całą karierę, za całą służbę wojskową - mówił.  Gen. Leszek Surawski podkreślił, że zakończenie służby na stanowisku szefa Sztabu Generalnego WP to chwila szczególna.  - Wieńczy 38 lat mojej służby wojskowej, nastraja do licznych refleksji i przemyśleń - powiedział. 
Jak dodał, jest to również ważny moment w ujęciu instytucjonalnym. - Następuje pokoleniowa zmiana warty na kluczowym stanowisku. Jest to proces wpisany w żołnierską służbę. Powinien wskazywać systemową mądrość i konsekwencje, zapewnić sprawność kierowania oraz efektywność funkcjonowania sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - mówił Surawski. Podkreślił, że w 2017 roku powierzono mu zadanie kontynuowania misji transformacji i modernizacji sił zbrojnych. - Z perspektywy kilkunastu miesięcy stwierdzam, że nasze wspólne wysiłki zmierzały we właściwym kierunku. Siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej poddane są procesowi ogromnych zmian strukturalnych, organizacyjnych i mentalnych - zaznaczył Surawski. 
W jego ocenie Polska jest ważnym ogniwem Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz realizuje ambitny, długofalowy plan budowy nowoczesnych sił zbrojnych. Dodał, iż Sztab Generalny potrzebuje dojrzałego, sprawnego, skutecznego i cieszącego się autorytetem przywództwa. 
Z kolei gen. Rajmund Andrzejczak podkreślił, iż Sztab Generalny to miejsce, z którego widać najwięcej.  - Siły zbrojne są widoczne ze Sztabu Generalnego z różnych perspektyw - zaznaczył. Widać też - jak mówił - monitorowanie zdolności sił zbrojnych do podjęcia działań zgodnie z przeznaczeniem, widać też szereg prac, które są prowadzone. - Ze Sztabu Generalnego widać też strategiczne jutro. Widać potrzebę oraz ogrom prac związanych ze zmianą systemu kierowania i dowodzenia, modernizacji sił zbrojnych i wielu innych zmian, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania sił zbrojnych - wskazał generał. 

Nowy system kierowania i dowodzenia polska armią

- Reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, modernizacja techniczna, włączenie obrony terytorialnej do systemu obronnego, to najważniejsze zadania dla szefa Sztabu Generalnego – mówił prezydent Andrzej Duda po wręczeniu gen. Andrzejczakowi nominacji na to stanowisko. Prezydent podkreślił, że zmiana na stanowisku szefa Sztabu Generalnego, na stanowisku - jak mówił - "pierwszego żołnierza Rzeczpospolitej", jest ważna nie tylko dla wojska, ale dla całego państwa. - Wszystkie zadania, jakie zostały panu generałowi powierzone, wykonał pan w sposób absolutnie bardzo dobry. Wykonał je pan w trudnym dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dla Wojska Polskiego czasie, bo czas przemian zawsze jest czasem trudnym – zwrócił się do gen. Surawskiego. Wskazał przy tym na stałą rotacyjną obecność sojuszniczych wojsk i wzrost znaczenia współdziałania z nimi, intensywniejsze ćwiczenia oraz przygotowania do zmian organizacyjnych i strukturalnych, związanych z projektowaną reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Podkreślił, że przejęcie obowiązków przez gen. Andrzejczaka wiąże się z szeregiem trudności, które trzeba będzie w najbliższym czasie pokonać. - W perspektywie najbliższych miesięcy będzie wdrażany nowy system kierowania i dowodzenia polska armią – powiedział prezydent, nawiązując do przygotowanego przez MON i BBN projektu zmian. Zaznaczył, że trzeba je tak wdrażać, aby dowodzenie funkcjonowało sprawnie, aby nie doszło do żadnych zburzeń i to zarówno jeżeli chodzi o dowodzenie Wojskiem Polskim, jak również jeżeli chodzi o współdziałanie sojusznicze z jednostkami, które znajdują się dzisiaj na naszym terytorium. 

Ciąg dalszy reformy systemu kierowania i dowodzenia armią

W ubiegły piątek BBN poinformowało, że prezydent mianował Andrzejczaka na szefa SGWP, awansując go zarazem do stopnia trzygwiazdkowego generała. Nowy szef Sztabu obejmie obowiązki 3 lipca. Jednocześnie prezydent, na wniosek ministra obrony odwołał Surawskiego z tego stanowiska w związku z planowanym przezeń zakończeniem służby wojskowej.  Andrzejczak w ubiegłą środę objął stanowisko zastępcy szefa SGWP. Przedtem dowodził 12. Szczecińska Dywizją Zmechanizowaną. W ubiegłym tygodniu prezydent zapowiedział zmiany kadrowe związane z przygotowywaną przez BBN i MON reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Zmiany w obowiązującym od 2014 r. systemie kierowania i dowodzenia armią, które powierzyły Sztabowi Generalnemu funkcje planowania strategicznego, lecz nie dowodzenia, były jedną z pierwszych zapowiedzi MON po wygranych przez PiS wyborach 2015 r. Przygotowany przez MON i BBN projekt zmian ustawowych zakłada przywrócenie szefowi SGWP roli pierwszego dowódcy. W dalszej kolejności zapowiedziano przywrócenie odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, zlikwidowanych poprzednią reformą.