Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Michał Szewczuk 20.07.2018

Referendum ws. zmian w konstytucji. Zobacz listę dziesięciu pytań

Prezydent Andrzej Duda ogłosił listę dziesięciu pytań, które zostaną zamieszczone we wniosku, jaki dziś skieruje do Senatu w sprawie referendum konsultacyjnego dotyczącego ewentualnych zmian w konstytucji. Wśród pytań znajdują się zagadnienia z zakresu polityki międzynarodowej, społecznej, czy ustroju państwa.

1. Czy jest Pan/Pani za pozostawieniem konstytucji bez zmian?

2. Czy jest Pan/Pani za unormowaniem w konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokr. na wniosek miliona obywateli, oraz, żeby wynik był wiążący, gdy weźmie z nim udział 30 proc. uprawnionych?

3. Czy jest Pan/Pani za systemem prezydenckim, systemem gabinetowym czy utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?

4. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP w jednomandatowych okręgach wyborczych, wielomandatowych okręgach wyborczych, czy przy połączeniu obu tych metod?

5. Czy jest Pan/Pani za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury i tożsamości narodu polskiego?

6. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO z poszanowaniem zasad suwerenności państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP jako nadrzędnego aktu prawnego.

7. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

8. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną gwarancją ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500+ i szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony pracy oraz prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?

10. Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w konstytucji podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Senat zbierze się we wtorek. Zaplanowano czterodniowe posiedzenie. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że głosowanie w sprawie wniosku prezydenta może się odbyć we wtorek bądź w środę.

msze