Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Roman Stańczyk 01.09.2018

Znamy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do rady Warszawy. Brakuje części obecnych radnych PO

- PO zatwierdziła w sobotę listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej do Rady Warszawy i rad dzielnic. Na pierwszych miejscach list do stołecznej rady znaleźli się - oprócz dotychczasowych radnych i członków kierownictwa warszawskiej PO - także przedstawiciele Nowoczesnej.

Prace nad listami miały burzliwy przebieg - w sobotę z PO odeszło troje radnych m. st. Warszawy, przez co Platforma straciła większość w stołecznej radzie. Radni: Lech Jaworski, Aleksandra Scheybal-Rostek i Izabela Chmielewska zapowiedzieli, że w jesiennych wyborach samorządowych poprą b. wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza. Liderzy stołecznej PO przekonują, że odejście tej trójki ma związek z tym, że nie znaleźli się na listach wyborczych. W piątek koalicyjne listy wyborcze zatwierdziła Nowoczesna.

W sobotę obradowała rada powiatu warszawskiego PO. - Rada powiatu zatwierdziła dzisiaj listy. Można powiedzieć, że to listy zjednoczonej opozycji, bo wśród kandydatów do rady miasta i rad dzielnic znajdują się nie tylko członkowie Platformy, ale Nowoczesnej, SLD i ugrupowań lokalnych takich jak ODnowa - powiedziała Aleksandra Gajewska.

Częśc radnych rezygnuje

- Jeżeli chodzi o listy do rady miasta, to tutaj jest duża zmiana - na listach znajdą się nowe osoby, choć kandyduje również większość dotychczasowych radnych - powiedział w sobotę  sekretarz warszawskich struktur Platformy Jarosław Szostakowski.

Według niego część obecnych radnych sama zrezygnowała z ubiegania się o reelekcję. - Większość z nich nie kandyduje z przyczyn osobistych - wyjaśnił Szostakowski. Radna Dorota Zbińkowska zdecydowała się na start do sejmiku woj. mazowieckiego, a radny Marcin Hoffman - do rady jednej z dzielnic.

Na listach Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej nie zobaczymy ponadto dotychczasowych radnych: Michała Bitnera, Agnieszki Jakowickiej, Marty Jezierskiej, Piotra Kalbarczyka, Ewy Łuczyńskiej, Ewy Masny-Askanas i Anny Pabisiak. Cała siódemka sama podjęła decyzję, że nie będzie kandydować. Na listach nie znaleźli się także: Krystyna Prońko i Michał Czaykowski.

Na "jedynkach" list znaleźli się przede wszystkim członkowie kierownictwa stołecznej PO, a także dotychczasowi radni Platformy. W okręgu nr 1 (Śródmieście i Ochota) jest  to wiceszefowa warszawskiej PO i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska, w okręgu nr 3 (Mokotów) - szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski, w okręgu nr 5 (Bielany i Żoliborz) - radny Piotr Mazurek, w okręgu nr 8 (Ursynów i Wilanów) - Aleksandra Gajewska, a w okręgu nr 9 - radny Mariusz Frankowski.

Liderami list do rady miasta zostali też: szef warszawskich struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz (okręg nr 7 Targówek i Wawer) oraz sekretarz tych struktur Marek Szolc (okręg nr 2 Praga Południe). Na czele listy w okręgu nr 6 (Praga Północ i Białołęka) znalazła się dotychczasowa radna dzielnicy Białołęka Magdalena Roguska.

Oprócz nich na listach (na dalszych miejscach) są także: radna Anna Nehrebecka-Byczewska (ostatnie miejsce na liście w Śródmieściu i Ochocie), Joanna Staniszkis (córka prof. Jadwigi Staniszkis) i Jarosław Kaczyński z Nowoczesnej (oboje startują z okręgu nr 1), radny Paweł Lech (Praga Południe), były piłkarz Dariusz Dziekanowski (ostatnie miejsce w okręgu nr 2). Listę w okręgu mokotowskim zamyka były burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Turkowski; druga na liście żoliborsko-bielańskiej jest Dorota Łoboda, jedna z liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji.

Koalicja się powiększy?

Gajewska nie wykluczyła, że na listach Koalicji Obywatelskiej znajdą się też przedstawiciele lewicowej Inicjatywy Polska. - Trwają rozmowy, na razie nie ma żadnych oficjalnych ustaleń. Czekamy, mamy nadzieję, że uda się idea połączenia jeszcze z tą częścią opozycji - powiedziała. Jak dodała, nieobsadzona pozostaje "jedynka" listy w okręgu nr 4 (Wola), na której mógłby się znaleźć właśnie przedstawiciel IP.

Tygodnik "Newsweek" napisał w piątek na swojej stronie internetowej, że w stowarzyszeniu, któremu przewodzi Barbara Nowacka, są rozbieżności dotyczące startu w wyborach samorządowych. Obecna radna Inicjatywy zdecydowała się na współpracę z Partią Razem i liderem stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, kandydatem na prezydenta stolicy Janem Śpiewakiem, podczas gdy inni działacze tej formacji woleliby kandydować z list Koalicji Obywatelskiej.

Nowoczesna zadowolona z porozumienia

Związany obecnie z Inicjatywą Polska były rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział w sobotę, że zarząd stowarzyszenia podjął decyzję o rozpoczęciu rozmów programowych z PO i Nowoczesną na temat wspólnego startu do sejmików województw. Jak dodał, sprawa ewentualnej obecności przedstawicieli IP na listach Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach samorządowych wyjaśni się w przyszłym tygodniu.

Zadowolony z kształtu list koalicji do Rady Warszawy jest lider Nowoczesnej w stolicy Sławomir Potapowicz. - Jesteśmy zadowoleni z faktu, że udało się stworzyć wspólne listy w ramach Koalicji Obywatelskiej - podkreślił polityk w rozmowie.

W najbliższy poniedziałek Platforma Obywatelska ma zatwierdzić listy do sejmiku Mazowsza; Nowoczesna taką decyzję już podjęła. 

ras