Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 08.09.2018

Konwencja Koalicji Obywatelskiej. "Zaczyna się walka o przyszłość Polski"

- Zaczyna się walka o przyszłość Polski - powiedział Grzegorz Schetyna na pierwszej wspólnej konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, która zainauguruje kampanię Koalicji Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

- Marzeniem wszystkich jest szczęśliwa i normalna Polska - to marzenie Polaków jest dla nas drogowskazem. Silny samorząd i silny rząd centralny dają razem silne polskie państwo, to jest nas cel - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna na konwencji inaugurującej kampanię Koalicji Obywatelskiej

Schetyna ocenił, że jesienne wybory samorządowe są najważniejsze od 29 lat. - Zaczyna się walka o przyszłość Polski, cztery bitwy, jedna po drugiej, które zdecydują, czy będziemy żyć na wschodzie, czy na zachodzie Europy, czy zwyciężymy i spełni się polski sen o wolności dobrobycie, czy wygrają ci, którzy chcą zachęcić Polaków, aby sami odbudowali żelazną kurtynę - mówił lider PO.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że Koalicja Obywatelska ma na listach "świetne kandydatki, które rzucają rękawice PiS-owskim kandydatom". - Kluczem do zwycięstwa w nadchodzących wyborach będzie mobilizacja, w szczególności mobilizacja kobiet - dodała.

Zdaniem Lubnauer, stawka jesiennych wyborów samorządowych jest bardzo wysoka – jak mówiła – jest nią istnienie samorządu w Polsce, a także przyszłość Polski. - Polska będzie samorządowa, albo nie będzie jej wcale – oświadczyła Lubnauer.

- Kluczem do zwycięstwa w nadchodzących wyborach będzie mobilizacja – stwierdziła Lubnauer. W szczególności – mówiła liderka Nowoczesnej – mobilizacja kobiet. - Te wybory wygrają kobiety, ten rząd obalą kobiety (…). To my, kobiety, udowodniłyśmy, jaka jest siła naszej determinacji i solidarności. My, Polki, pokazałyśmy, że jesteśmy w stanie się zjednoczyć i wygrać z przeciwnikiem, który na pierwszy rzut oka wydawał się niepokonany. Stanęłyśmy ramię w ramię na ulicach i pod Sejmem, wygrałyśmy podczas Czarnego protestu batalię o naszą wolność, o prawa kobiet, o prawa człowieka, prawa wszystkich Polek i Polaków – przypominała Lubnauer.

Podczas sobotniej konwencji zaprezentowany został tzw. sześciopak, który ma być odpowiedzią na "piątkę Morawieckiego", o której szef rządu Mateusz Morawiecki mówił podczas zjazdu wyborczego Zjednoczonej Prawicy w ubiegłą niedzielę. - To będzie nasze sześć zobowiązań na wybory samorządowe, dotyczących spraw społecznych, edukacji, gospodarki i infrastruktury - wyjaśnił szef klubu PO Sławomir Neumann.

Ogłoszone ma zostać ponadto hasło kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej.

Scenariusz sobotniego zjazdu obejmuje w sumie kilkanaście wystąpień, w tym liderów PO i Nowoczesnej: Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer, a także niektórych kandydatów na prezydentów miast, m.in. Rafała Trzaskowskiego (Warszawa), Jarosława Wałęsy (Gdańsk), Jacka Sutryka (Wrocław) oraz ubiegających się o reelekcję obecnych prezydentów: Poznania - Jacka Jaśkowiaka i Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego. Głos mają zabrać także Adrian Glinka i Jakub Hartwig, którzy w kwietniu i maju uczestniczyli w proteście osób niepełnosprawnych w Sejmie.

dn