Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 12.09.2018

Parlament Europejski zgodził się na uruchomienie art. 7 wobec Węgier

Parlament Europejski poparł dziś uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu wobec Węgier. Za tą decyzją opowiedziało się 448 eurodeputowanych, przeciw było 197, a 48 wtrzymało się od głosu. We wtorek PE debatował na temat praworządności na Węgrzech.

Tym samym europarlament wezwał państwa członkowskie do wszczęcia procedury określonej w art. 7 traktatu unijnego w celu przeciwdziałania zagrożeniu dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, do których należą: poszanowanie demokracji, praworządności i praw człowieka.

Aby wniosek w sprawie tej inicjatywy ustawodawczej, przygotowany przez europosłankę Zielonych Judith Sargentini, został przyjęty, a następnie przekazany Radzie UE, potrzebne było poparcie bezwzględnej większości posłów, tj. 376 osób, przy dwóch trzecich oddanych głosów. 

Komisje Parlamentu Europejskiego zarzuciły węgierskiemu rządowi ograniczanie wolności mediów, sądów i uczelni, korupcję i łamanie praw mniejszości. Sprawozdawczyni raportu w tej sprawie Judith Sargentini mówiła wczoraj, że uruchomienie artykułu 7. jest konieczne. Jak powiedziała, działania węgierskiego rządu "stanowią jawne naruszenie wartości naszej wspólnoty".

Według premiera Wegier Viktora Orbana, raport parlamentu zawiera dziesiątki błędów, a głosowanie nad artykułem siódmym jest zemstą za nieprzyjęcie przez Węgrów uchodźców. - Z całą stanowczością musze odrzucić ten szantaż, że musimy wspierać migrację wbrew opinii naszego narodu - mówił premier Orban.  Debatę w Parlamencie Europejskim nazwał "policzkiem" wobec Węgrów.

Artykuł siódmy traktatu o Wspólnocie jest uruchamiany wtedy, gdy zachodzi podejrzenie naruszenia przez kraj członkowski podstawowych wartości Unii, na przykład praworządności. To pierwszy krok w kierunku wdrożenia sankcji wobec danego kraju i ograniczenia jego prawa jako członka Rady Europejskiej. Decyzję w tej sprawie muszą jednak podjąć jednomyślnie wszyscy przywódcy państw europejskich. 

Jak dotąd tylko raz w historii Wspólnoty zdecydowano się na taki krok - Komisja Europejska uruchomiła artykuł siódmy w grudniu 2017 roku wobec Polski. Powodem były głównie zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które - według Komisji - miały ograniczać niezależność sądów.

fc