Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Karol Kozłowicz 14.11.2018

Zbigniew Ziobro: śledztwo ws. KNF będzie prowadzone intensywnie razem z CBA

Śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego będzie prowadzone bardzo intensywnie; będziemy domagać się jego postępów - podkreślił w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

We wtorek wieczorem - po dymisji szefa KNF Marka Chrzanowskiego po publikacji "Gazety Wyborczej" i "Financial Times'a" premier Morawiecki spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb - ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą. Wcześniej prokurator generalny poinformował, że polecił wszcząć śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. 

Ziobro pytany o wtorkowe spotkanie w KPRM odpowiedział, że zostały przez jego uczestników zrelacjonowane działania, które zostały już podjęte i te, które zostaną podjęte. 

"To będzie bardzo intensywne śledztwo"

- Prokuratura na moje polecenie wszczęła śledztwo, jest one intensywnie już prowadzone wspólnie z CBA - powiedział Ziobro. 

Zbigniew Ziobro Prokuratura na moje polecenie wszczęła śledztwo, jest one intensywnie już prowadzone wspólnie z CBA

- Śledztwo będzie prowadzone bardzo intensywnie. Będziemy domagać się postępów tego śledztwa od prowadzących je prokuratorów - dodał. 

Ziobro podkreślił, że w miarę ustaleń, "jeśli nie będzie to kolidować z interesem postępowania", będzie informował o wynikach postępowania. 

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. 

Czym jest KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to centralny organ władzy państwowej nadzorujący rynek finansowy oraz rynek ubezpieczeń. Powołano ją do życia w 2006 roku ustawą o nadzorze finansowym. Nadzór nad KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów, a w jej skład wchodzi 7 osób. Są to: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego i pozostałych czterech członków - prezes Narodowego Banku Polskiego, przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw instytucji finansowych oraz minister właściwy do spraw zabezpieczania społecznego.

Główne zadania Komisji polegają na sprawowaniu kontroli nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym i emerytalnym, a także nad instytucjami pieniądza elektronicznego. KNF ma dbać o prawidłowe działanie rynku finansowego, w tym jego stabilność, przejrzystość i bezpieczeństwo oraz zapewnić ochronę jego uczestnikom.

Do obowiązków i uprawnień Komisji, jeśli chodzi o rynek ubezpieczeniowy należy ochrona interesów osób ubezpieczonych i zapobieganie sytuacjom, w których firma ubezpieczeniowa nie będzie mogła wypłacać ubezpieczonemu należnego świadczenia.

KNF zajmuje się ponadto propagowaniem działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu, rozwojowi i konkurencyjności rynku finansowego, jak również działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi w tym zakresie.

Komisja przygotowuje też projekty przepisów odnoszących się do nadzoru nad rynkiem finansowym. Zajmuje się także umożliwianiem polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami tego rynku.

 

koz