Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 14.11.2018

Książę Karol obchodzi 70. urodziny. Czym zasłynął przyszły monarcha?

Książe Karol kończy 70 lat. Jego postać budzi szerokie zainteresowanie ze względu na swoją nietuzinkowość i kontrowersje jakie wywołuje. Następca tronu już zapisał się w historii Wielkiej Brytanii.

Urodził się 14 listopada 1948 roku jako Karol Filip Artur Jerzy. Miał niewiele ponad 3 lata, kiedy umarł jego dziadek, król Jerzy VI. Kiedy tron objęła Elżbieta II to właśnie Karol zajął pierwsze miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu.

Bycie dziedzicem od 1952 roku sprawia, że już wiadomo, że książę przejdzie do historii jako najdłużej oczekujący na koronację następca tronu. Jednak jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej księcia, nie zastanawia się on nad swoją koronacją, ani nie czyni w tej kwestii żadnych planów.

Arystokrata nosi obecnie tytuł Księcia Walii, który został mu nadany w 1958 roku. Sprawia to, że jest również najdłużej piastującym to stanowisko członkiem królewskiego rodu.

Nietypowy następca tronu

Posiada licencję pilota, poza angielskim włada również francuskim, niemieckim i walijskim. Jest wziętym malarzem (maluje krajobrazy) i propagatorem ochrony środowiska. Nie boi się też od czasu do czasu wypowiedzieć złamać konwenansów dotyczących oceny spraw bieżących, co budzi pewne kontrowersje.

Niepisane zasady mówią, że rodzina królewska w Wielkiej Brytanii nie wypowiada się na temat polityki. Jednak książę Karol nie przestrzegał ściśle tego zwyczaju.

Kiedy premierem Wielkiej Brytanii był Tony Blair (1997-2007) następca tronu posyłał ministrom jego rządu listy, w których wypowiadał się na bieżące tematy. Ówczesny szef rządu miał tak dość książęcego naprzykrzania, że poskarżył się samej Elżbiecie II.

Dodatkowo, wielu miało mu za złe, że wzywał na rozmowy dziewięciu ministrów, wiceministrów i sekretarzy stanu. Dobór gości i ich specjalizacji sugerował, że tematyka tych spotkań dotyczyła raczej spraw społecznych czy ochrony środowiska, ale i tak książę narażał się na zarzut ingerencji w sprawy polityczne.

Kwestia publicznego zaangażowania księcia Walii była wielokrotnie podnoszona w kulturze, m.in. w sztuce teatralnej Mike'a Bartletta "Król Karol III", w której po objęciu urzędu obecny następca tronu wywołuje rządowy skandal dotyczący wolności mediów i jest zmuszony do abdykacji. W 2017 roku telewizja publiczna BBC wyemitowała adaptację telewizyjną sztuki, która pierwotnie była wystawiana w Teatrze Almeida.

Innym razem Karol wyszedł ze swoich "książęcych obowiązków", gdy w 2012 roku uczcił 60-lecie stacji BBC występując jako prezenter… prognozy pogody. - Na Zachodzie deszcze będą bardziej intensywne... Dzięki Bogu nie czeka nas w tym tygodniu przedłużony weekend – zażartował na antenie.

Rodzina królewska w Wielkiej Brytanii budzi ciekawość ludzi na całym świecie. Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony brytyjskiej monarchii.

Karol, Diana i… Kamila

Dużo kontrowersji wzbudzało życie prywatne członka rodziny królewskiej. Słynna była jego relacja z żoną, Dianą. Ich małżeństwo trwało od 1981 do 1996 roku. Nie był to szczęśliwy związek. Ponoć księżna Diana czuła się niedoceniania przez małżonka, ten z kolei zazdrościł jej powszechnego uwielbienia jaką ją darzono na całym świecie. Donosy o zdradach małżonków pojawiały się przez cały okres ich małżeństwa.

Prawdziwą miłością księcia Karola miała być Camilla Parker Bowles. W 1992 roku wybuchł skandal, gdy ujawniono prywatną rozmowę obojga. Następca tronu deklarował, że chciałby być… tamponem swojej kochanki. W 1995 roku Diana udzieliła wywiadu, w którym powiedziała, że była świadoma romansu męża.

Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w 1997 roku. Sprawa jej śmierci do dziś budzi wielkie kontrowersje. Pojawiły się niepotwierdzone nigdy informacje, że książę Karol miał planować wypadek Diany.

Książę Walii poślubił Camillę Parker Bowles w 2005 roku. W cywilnej uroczystości nie wzięli udziału rodzice następcy tronu.

Przyszły król

Karol Filip Artur Jerzy w dniu swoich 70. urodzin cieszy się ograniczonym zaufaniem swoich przyszłych podwładnych. Sondaże dają mu 48 proc. poparcia wśród obywateli, co daje mu siódme miejsce w królewskiej rodzinie.

Następca tronu uważa za bardzo ważną kwestię ochrony środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatu. Zajmują go również sprawy społeczeństwa, między innymi edukacja.

Brytyjskie media spekulowały, że królowa Elżbieta zamierza abdykować w wieku 95 lat, czyli w 2021 roku. Gdy Karol obejmie tron, stanie się najstarszym w momencie koronacji monarchą w historii brytyjskiego tronu.

Książę Karol już zapowiedział, że po ewentualnym objęciu tronu ograniczy zaangażowanie w sprawy bieżące. Jak zaznaczył w wywiadzie dla BBC, "nie jest głupi" i rozumie różnice między pozycją następcy tronu i króla.

msze, BBC, PAP