Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 14.11.2018

Agenci CBA w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego. Zabezpieczają materiały dowodowe

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, któremu prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez b. przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego, weszli w środę do biura Komisji Nadzoru Finansowego i zabezpieczają materiały dowodowe.
Posłuchaj
  • CBA w siedzibie KNF. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Czytaj także

- Funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego podjęli działania w siedzibie KNF w Warszawie - potwierdził Piotr Kaczorek z CBA.

- Zabezpieczamy dokumenty i pliki - protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące postępowania naprawczego w Getin Banku, aktualizacji tego programu naprawczego, ochrony kapitału Getin Banku oraz posiedzeń KNF dotyczących sytuacji w Idea Banku, w szczególności nabycia udziałów w GetBack SA oraz sprzedaży obligacji GetBack - podał Kaczorek.

Zaznaczył, że czynności trwają i w związku z tym nie może teraz udzielić szerszych informacji.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

Chrzanowski we wtorek złożył dymisję, a premier tę dymisję przyjął. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że polecił wszcząć śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. - Prokuratura na moje polecenie wszczęła śledztwo, jest one intensywnie już prowadzone wspólnie z CBA - powiedział Ziobro.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek wieczorem z ministrem sprawiedliwości oraz ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą. - Prezes Rady Ministrów zobowiązał poszczególne instytucje do współpracy w celu szybkiego wyjaśnienia wszystkich aspektów sprawy. Celem służb jest ustalenie działań wszystkich osób, których zachowania miały znamiona złamania prawa lub przekroczenia uprawnień - poinformowała po spotkaniu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Bankier miałby zatrudnić w zamian za to wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika, którego sugerowane wynagrodzenie, jak opisywała gazeta "powiązane z wynikiem banku" - miałoby wynosić 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

Czym jest KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to centralny organ władzy państwowej nadzorujący rynek finansowy oraz rynek ubezpieczeń. Powołano ją do życia w 2006 roku ustawą o nadzorze finansowym. Nadzór nad KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów, a w jej skład wchodzi 7 osób. Są to: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego i pozostałych czterech członków - prezes Narodowego Banku Polskiego, przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw instytucji finansowych oraz minister właściwy do spraw zabezpieczania społecznego.

Główne zadania Komisji polegają na sprawowaniu kontroli nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym i emerytalnym, a także nad instytucjami pieniądza elektronicznego. KNF ma dbać o prawidłowe działanie rynku finansowego, w tym jego stabilność, przejrzystość i bezpieczeństwo oraz zapewnić ochronę jego uczestnikom.

Do obowiązków i uprawnień Komisji, jeśli chodzi o rynek ubezpieczeniowy należy ochrona interesów osób ubezpieczonych i zapobieganie sytuacjom, w których firma ubezpieczeniowa nie będzie mogła wypłacać ubezpieczonemu należnego świadczenia.

KNF zajmuje się ponadto propagowaniem działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu, rozwojowi i konkurencyjności rynku finansowego, jak również działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi w tym zakresie.

Komisja przygotowuje też projekty przepisów odnoszących się do nadzoru nad rynkiem finansowym. Zajmuje się także umożliwianiem polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami tego rynku.

mr