Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 02.12.2018

Wiceminister środowiska Michał Kurtyka objął funkcję prezydenta COP24

W niedzielę wiceminister środowiska Michał Kurtyka w imieniu Polski przejął przewodnictwo, prezydenturę nad szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach. Będziemy ją sprawować do następnego szczytu klimatycznego COP25 w 2019 r. 
Posłuchaj
  • Prezydent COP23 Frank Bainimarama: gratuluję ministrowi Kurtyce i życzę mu samych sukcesów w prowadzeniu prac podczas konferencji
Czytaj także

Pierwsza plenarna sesja konferencji klimatycznej w stolicy Górnego Śląska rozpoczęła się po godz. 11.30. Na jej początku Kurtyka przejął prezydencję, przewodnictwo nad szczytem od premiera Fidżi, prezydenta COP23 Franka Bainimaramy. Polska będzie przewodniczyć negocjacjom klimatycznym do pierwszego dnia kolejnego szczytu klimatycznego COP25 w 2019 r. 

W niedzielę w Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ. Konferencja potrwa blisko dwa tygodnie do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta mapa drogowa realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu. 

W 2015 roku w stolicy Francji państwa zobowiązały się, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości jedynie 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej. Porozumienie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla i wykorzystaniu go np. do poprawy jakości gleb, lasów.

Michał Kurtyka: podczas 2 tygodni musimy pokazać elastyczność, by wypracować ustalenia

Wiceminister środowiska już jako nowy prezydent szczytu klimatycznego ogłosił przyjęcie uzupełnienia agendy szczytu, bez zgłoszonych w ostatniej chwili przez Honduras, Iran i Arabię Saudyjską wniosków o rozszerzenie zakresu tematów o kwestie dotyczące nadzwyczajnej sytuacji grup reprezentowanych przez te państwa. Po konsultacjach zapadła decyzja o nieuwzględnianiu tych inicjatyw.

Przyjęto też inne techniczne rozwiązania dla konferencji. Prezydent COP24 podkreślił w trakcie swojego wystąpienia, że najważniejsze negocjacje będą toczyły się w pierwszym tygodniu i rozpoczną się w poniedziałek. Zapowiedział także kontynuację rozmów dotyczących procesu tzw. dialogu Talanoa mającego na celu zwiększenie skuteczności polityki klimatycznej.

- Podczas najbliższych 2 tygodni musimy pokazać kreatywność i elastyczność, żeby mądrze wykorzystać czas i dostarczyć ustalenia, do których wszyscy dążymy - mówił Michał Kurtyka.

Zapowiedział również wizytę na COP24 wysokich przedstawicieli poszczególnych państw i organizacji, w tym prezydenta Polski Andrzeja Dudy w poniedziałek oraz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Michał Kurtyka poinformował również, że w sobotę 8 grudnia odbędzie się sesja plenarna, na której przedstawione zostaną efekty negocjacji i zadania na drugi tydzień konferencji.

msze