Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 01.02.2019

Senat przyjął bez poprawek ustawę "Mama 4 plus" o tzw. matczynych emeryturach

Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym - „Mama 4 plus". Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.

Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 57 senatorów, nikt nie był przeciw, 26 senatorów wstrzymało się od głosu.

Dyskusja w Senacie

Po południu Senat skończył debatę nad ustawą o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym zwanym "Mama 4 plus”. Ustawa zakłada, że matki, które urodziły i wychowały czwórkę dzieci, dostana minimalną emeryturę.

Jak mówił wcześniej Polskiemu Radiu Mieczysław Augustyn, senator Platformy Obywatelskiej, choć PO popiera regulację, proponuje do niej poprawki. Jego zdaniem, tylko połowa spośród tych rodzin będzie zadowolona. Ci, którzy wychowali czwórkę dzieci i którym udało się połączyć to z pracą, mogą być rozczarowani takim świadczeniem dla pozostałych. PO zgłosiła poprawkę, według której pracujący rodzice co najmniej czwórki dzieci dostaliby dodatek do emerytur. Koszt takiego rozwiązania rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej szacuje na około 300 milionów złotych rocznie.

Z kolei senator Prawa i Sprawiedliwości Konstanty Radziwiłł powiedział Polskiemu Radiu, że część propozycji opozycji - w tym poszerzenie programu o rodziny "trzy plus” - jest wartych rozważenia w przyszłości. Dziś jednak będzie zabiegał o przegłosowanie projektu bez poprawek. Zwraca on uwagę, że ustawa ma wejść w życie 1 marca. Jego zdaniem, trzeba zastanowić się nad rozwojem propozycji zawartych w ustawie.

Konstanty Radziwiłł dodał, że w przyszłości konieczne może być również uproszczenie programu "Mama 4 plus”, żeby zdjąć z ZUS-u obowiązek weryfikowania, komu świadczenie się należy.

Podczas wystąpienia w Senacie wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki powiedział, że około 85 tysięcy osób w Polsce, które wychowały co najmniej czworo dzieci, nie ma prawa do minimalnej emerytury.

"Mama 4 plus"

Zgodnie z ustawą o świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat, w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

mg