Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Bartłomiej Bitner 23.02.2019

Mateusz Morawiecki: nowe ustawy pojawią się na wiosnę, programy będą realizowane od lata

Premier Mateusz Morawiecki mówił w TVP Info, że w pierwszej kolejności rząd ma już przygotowaną ustawę dotyczącą transportu, odbudowy komunikacji między gminami i powiatami. Chodzi nie tylko o połączenia PKS, ale też o transport prywatny.
Galeria Posłuchaj
  • Mateusz Morawiecki: jako pierwsza zostanie zaprezentowana ustawa dotycząca przywrócenia połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach (IAR)
  • Premier: od lipca rządowy program Rodzina 500+ będzie rozszerzony na pierwsze dziecko (IAR)

- Będzie to polegało na przekazaniu dobrze wyliczonych sum pieniędzy dla powiatów po to, żeby mogły od tzw. wozokilometra odbudować ten transport. Startujemy z tym programem od kwietnia. Ustawa będzie gotowa już w marcu - powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że w maju będą wypłacone dodatkowe pieniądze dla emerytów, tzw. EmeryturaPlus dla wszystkich emerytów. Od 1 lipca będzie wprowadzany program 500+ od pierwszego dziecka.


twitter PiS konwencja 1200.jpg
500+ od pierwszego dziecka, "13" dla emerytów, zmiany w PIT. Główne punkty konwencji PiS

Premier przyznał, że zaproponowane programy nie są tanie. - W skali roku łącznie będzie to kosztowało około 40 mld zł. To są duże programy, ale one mają również charakter inwestycyjny, bo zwiększenie mobilności między powiatami czy inwestycja w polskie rodziny, w edukację, to jest lepszy wypoczynek, wyżywienie. Wiedza naszych dzieci zwróci się naszej gospodarce – wskazał Mateusz Morawiecki.

"Nasz program, to nie tani populizm"

PiS 1200.jpg
500+ od pierwszego dziecka, "13" dla emerytów, zmiany w PIT. Główne punkty konwencji PiS

- To nie jest tani populizm. To jest po prostu program dla polskich rodzin – podkreślił szef rządu w TVP info. Wyjaśnił, że realizacja programu będzie możliwa, bo rząd "dobrze zarządził" sprawami budżetowymi, uszczelnił system podatkowy, był w stanie rozpędzić gospodarkę "do takiego poziomu, że ona działa dobrze". Według premiera pozwoliło to zebrać pewną pulę pieniędzy, która zostanie przeznaczona na realizację tego programu.

Odnosząc się do zarzutów opozycji, że program PiS-u ma charakter populistyczny, premier przypomniał, że koalicja PO-PSL miała prawie 8 lat, by wdrażać dobre pomysły socjalne. Jednak jego zdaniem nie wdrażała "prawie nic".

- A po drugie, jak przypominam sobie wypowiedzi wszystkich ważniejszych osób z Platformy Obywatelskiej, to Grzegorz Schetyna mówił, że nie ma na to w ogóle pieniędzy w budżecie. Jacek Rostowski mówił, że pieniędzy nie ma i nie będzie. Wiarygodność Platformy jest dla mnie zerowa – ocenił Mateusz Morawiecki.

"Łączny koszt braku podatku PIT dla osób do 26. roku życia to ok. 3 mld zł rocznie"

Jak zapowiedział podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński, "PiS pomoże młodym ludziom wchodzącym w życie, nie będzie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia".

mateusz morawiecki free 1200.jpg
W jaki sposób działania z zakresu tzw. Piątki Morawieckiego oceniają eksperci?

Do nowej propozycji programowej PiS odniósł się w TVP info premier Mateusz Morawiecki. - Program niepłacenia podatku przez osoby do 26. roku życia będzie dotyczył wszystkich młodych ludzi, którzy mają umowy o pracę, ale również umowy zlecenie - powiedział szef rządu.

Jak poinformował, "łączny koszt programu to około 3 mld złotych rocznie".

Pytany o stabilność finansowania takich programów socjalnych, Mateusz Morawiecki przypomniał, że "koniunkturę trzeba było wypracować, w taki sposób prowadzić sprawy gospodarcze, że spośród największych państw UE mamy najwyższy wzrost gospodarczy". - Przez ponad pięć kwartałów był to wzrost przekraczający 5 procent. Wzrost na piątkę, można powiedzieć - ocenił.

Nowe propozycje przedstawione w sobotę na konwencji PiS to: rozszerzenie od lipca programu Rodzina 500+ także na pierwsze dziecko; pomoc dla młodych osób, które do ukończenia 26. roku życia mają nie płacić podatku PIT; obniżenie kosztów pracy poprzez m.in. co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu i obniżenie PiT-u dla wszystkich pracujących; 1100 złotych "trzynastki" dla emerytów; a także przywrócenie połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach.

bb