Paweł Majewski 04.03.2019

HME Glasgow 2019: biało-czerwoni znowu najlepsi w klasyfikacji medalowej. Polska europejską potęgą lekkoatletyczną

Reprezentacja Polski zdobyła pięć złotych i dwa srebne medale podczas halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce, rozgrywanych w Glasgow. Biało-czerwoni wygrali klasyfikację medalową, podobnie jak podczas dwóch z trzech poprzednich czempionatów w hali oraz na otwartym stadionie.
  • Bieg "Aniołków Matusińskiego", czyli złotej sztafet pań, komentuje Cezary Gurjew (PR1)
  • Ewa Swoboda mistrzynią Europy w biegu na 60 m - komentarz Cezarego Gurjewa i zawodniczki (PR1)
  • Cezary Gurjew komentuje bieg z udziałem Marcina Lewandowskiego, który w Glasgow został mistrzem Europy w biegu na 1500 m (PR1)

Złote medale zdobyli Michał Haratyk w pchnięciu kulą, Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce, Ewa Swoboda w biegu na 60 metrów, Marcin Lewandowski w biegu na 1500 metrów oraz żeńska sztafeta 4x400 metrów w składzie: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Justyna Święty-Ersetic. Na drugim stopniu podium stanęli natomiast tyczkarz Piotr Lisek oraz Sofia Ennaoui, rywalizująca w biegu na 1500 m.

Źródło: TVP Sport

Siedem medali, w tym pięć złotych, pozwoliło Polsce zwyciężyć w klasyfikacji medalowej. Drugie miejsce zajęli gospodarze, którzy najczęściej stawali na podium. Brytyjczycy wywalczyli cztery złote, sześć srebrnych i dwa brązowe medale. Na podium klasyfikacji znaleźli się również Hiszpanie z trzema złotymi, dwoma srebrnymi oraz jednym brązowym medalem.

Biało-czerwoni potwierdzili w Glasgow status europejskiej potęgi. Polscy lekkoatleci od kilku lat przywożą wiele medali z mistrzostw Starego Kontynentu zarówno w hali, jak i na otwartym stadionie. Występ podczas HME w Belgradzie w 2017 roku był dla biało-czerwonych jeszcze bardziej udany. Zdobyli wówczas siedem złotych, dwa srebrne i trzy brązowe medale.

Polska zwyciężyła także w klasyfikacji medalowej ME na otwartym stadionie w Amsterdamie (2016). Biało-czerwoni zdobyli sześć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy medal. Dwa lata później w Berlinie minimalnie lepsi okazali się reprezentanci Wielkiej Brytanii, ale wynik medalowy Polaków i tak budził respekt. Biało-czerwoni sięgnęli wówczas po siedem złotych, cztery srebrne i jeden brązowy medal.