Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 07.03.2019

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT

Siedem kolejnych osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT poprzez fikcyjny obrót wyrobami stalowymi. Podejrzani odpowiedzą m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczenie nieprawdy w fakturach dla osiągnięcia korzyści majątkowej. 
Posłuchaj
  • Rzecznik CBŚP, komisarz Iwona Jurkiewicz: grupa zajmowała się fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi (IAR)
Czytaj także

Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach śledztwo, którego początki sięgają 2012 roku, dotyczy oszustw w obrocie wyrobami stalowymi. W ubiegłym roku w tej sprawie pojawiły się nowe informacje i podjęto zawieszone wcześniej postępowanie. W efekcie śledczym udało się ustalić kolejne osoby zamieszane w przestępczy proceder. Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali podejrzanych w województwach: śląskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. W sumie - jak podała w czwartek prokuratura - zatrzymano siedem osób. 

- Z ustaleń śledztwa wynika, że osoby te brały udział w łańcuchu transakcji karuzelowych, związanych z fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi - prętami żebrowanymi i żelazostopami - poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. W katowickiej prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty. 

- Zarzuty dotyczą okresu od maja do października 2011 roku. Podejrzani nie przyznali się do stawianych zarzutów, złożyli wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczeń majątkowych - poinformowała rzeczniczka katowickiej Prokuratury Okręgowej prok. Marta Zawada-Dybek.

Międzynarodowy łańcuch firm 

Według sfałszowanej dokumentacji, wyroby stalowe były sprowadzane do Polski na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a zatem bez uiszczenia należnego podatku VAT. W łańcuchu fikcyjnych transakcji brało udział kilkanaście firm - zarówno polskie, jak i czeskie oraz słowackie. 

Łącznie w tej sprawie podejrzane są 24 osoby, którym - obok udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - prokuratura zarzuciła m.in. poświadczenie nieprawdy w dokumentach i posługiwanie się nimi oraz pranie pochodzących z przestępstwa pieniędzy. Wobec podejrzanych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze: dozory policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczenia kraju. Grozi im do 12 lat więzienia. 

Okoliczności sprawy wyjaśniają policjanci z zarządu CBŚP w Katowicach oraz funkcjonariusze katowickiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem miejscowej Prokuratury Okręgowej. Śledztwo ma charakter rozwojowy - ocenia rzeczniczka katowickiej prokuratury.

msze